U nastavku vas informišemo o aktivnostima i projektima realizovanim u izvještajnom periodu, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2024. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, 19. Septembra 2024. godine okončala je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Podrška unapređenju kvaliteta života OSI”, koji je podržan od Komisije Ministarstva rada i socijalnog staranja za finansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom za 2023 godinu, pod nazivom “Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju”.
Projekat za opšti cilj imao je: “Doprinos većem stepenu socijalne integracije osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju kroz unapređenje vaninstitucionalnih oblika podrške socijalne i dječije zaštite u širem smislu.”
Specifični cilj (svrha) projekta koji je ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti: “Osnažiti i informisati osobe sa invaliditetom, djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihove roditelje i/ili staratelje radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i većeg stepena socijalne integracije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.”
Direktnu ciljnu grupu činile su osobe s invaliditetom, djeca i mladi sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihovi roditelji/staratelji sa područja cijele Crne Gore.
U okviru projekta kreiran, izrađen i štampan je vodič “Prava lica sa invaliditetom iz socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori ” na standardnoj crnoj štampi , uvećanoj crnoj štampi,na Brajevom pismu i audio formatu, sa svim neophodnim podacima zagarantovanih prava i postupku za njihovo ostvarivanje. Organizacijom šest edukativnih seminara osnažena i informisana su lica s invaliditetom, članovi njihovih porodica, roditelji i staratelji djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju o pravima iz socijalne i dječije zaštite,kao i o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite. Održavanjem obuke “Asistivne tehnologije za OSI” edukovali smo lica sa invaliditetom, djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju, što će im u značajnoj mjeri olakšati samostalan život i pomoći da prevaziđu određene barijere. Kroz organizovanje edukativnih radionica “Poslovi u domaćinstvu” za žene sa invaliditetom, omogućili smo ovim osobama da se maksimalno osamostale i uključe u aktivan život u okviru svojih sposobnosti. Organizovanjem Dana otvorenih vrata sve zainteresovane osobe s invaliditetom, članovi njihovih porodica,roditelji i staratelji djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju imali su mogućnost da se kroz neposrednu komunikaciju sa aktivistima za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom upoznaju sa pravima socijalne i dječije zaštite , kao i o vrstama i pristupom postojećih usluga socijalne i dječije zaštite. Na kraju implementacije projekta održana je završna konferencija na kojoj su sumirani ostvareni rezultati, to je bila i prilika da se diskutuje o problemima lica sa invaliditetom, prevashodno o diskriminaciji u oblasti socijalne zaštite, adekvatnog životnog standarda, samostalnog života i života u zajednici.
Tokom cijele implementacije projekta , pokretanjem i organizovanjem efektivne medijske kampanje vršena je promocija prava osoba s invaliditetom roditelja i staratelja djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju, o pravima iz socijalne i dječije zaštite , kao i o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Od 1. Avgusta 2024. godine u okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, sprovodi četvoromjesečni projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”.
Tokom septembra angažovanjem dva personalna asistenta pružana je specifična personalna asistencija slijepim i teže slabovidim licima sa teritorije Opštine Bar.
Podrška je podrazumijevala pomoć pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namirnica, plaćanje komunalija, prevoz u različite svrhe, kao i neophodnu pomoć u informisanju.
Jedan od ciljeva ovog projekta je povećanje socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to će doprinijeti i njihovoj mobilnosti, ali i sve jačoj prisutnosti u zajednici. Svrha ovog projekta je samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” 22.07.2024. godine započela je implementaciju dvanaestomjesečnog projekta “Jednak pristup informacijama za osobe sa oštećenim vidom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast zaštita lica sa invaliditetom u 2024. godini.
U okviru projekta anketari/ke, tokom septembra sprovodili su istraživanje o dostupnosti informacija osobama sa oštećenim vidom u skladu sa odredbama Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Opšti cilj projekta je: Doprinos unapređenju otvorenosti javne uprave i dostupnosti informacija u pristupačnim formatima za osobe sa oštećenim vidom.
Realizacijom planiranih aktivnosti biće ostvareni sledeći specifični ciljevi:
- Prikupljanje podataka o nivou dostupnosti informacija osobama sa oštećenim vidom u skladu sa primjenom Zakona o slobodnom pristupu informacijama i podizanje svijesti javnosti i ovlaštenih službenika organa javne uprave o ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama za pripadnike ove ciljne grupe.
- Sprovođenje kontinuirane edukacije ovlaštenih službenika organa javnih vlasti i podizanje svijesti osoba sa oštećenim vidom i predstavnika organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom o ostvarivanju prava na pristup informacijama u formi i na način kojim se obezbjeđuje njihova dostupnost ovoj ciljnoj grupi.
- jula 2024. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” započela je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Ravnopravnost u zapošljavanju žena sa invaliditetom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast rodna ravnopravnost u 2024. godini.
U okviru navedenog projekta u izvještajnom periodu anketarke, sprovele su istraživanje o ostvarivanju prava na rad i zapošljavanje žena sa invaliditetom.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos poštovanju ljudskih prava i promociji ravnopravnosti u zapošljavanju žena sa invaliditetom”.
Realizacijom planiranih aktivnosti biće ostvareni sledeći specifični ciljevi:
- “Podsticanje većeg stepena zapošljivosti i promovisanje prava na rad žena sa invaliditetom bez diskriminacije.”
- Sprovođenje kontinuirane edukacije poslodavaca i podizanje svijesti žena sa invaliditetom i predstavnika organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom o ostvarivanju prava na rad žena sa invaliditetom.
Počev od 14. juna ove godine, teče implementacija dvanaestomjesečnog projekta „Programske aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za 2024. godinu“, koji je podržan od komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2024. godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj Organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2024. godinu.
Osnovni cilj ovog programa je da se stvore uslovi da se osobe sa smetnjama vida prihvate u društvo kao aktivni subjekti, putem integracije u prirodnu sredinu, koju predstavlja lokalna društvena zajednica. Naročitu pažnju posvećujemo radu na unaprijeđivanju uslova za obrazovanje, zapošljavanje, informisanje i samostalnost što je svakako bitno za stvaranje ravnopravnog položaja osoba sa smetnjama vida i u drugim oblastima života. Nastavljamo sa realizacijom aktivnosti koje u kontinuitetu sprovodimo već više decenija organizovanjem događaja kojima ćemo obilježavati značajne datume, organizovaćemo konferencije na različite teme koje se tiču osoba sa invaliditetom, okrugle stolove, edukativno- informativne radionice, seminare i obuke.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” od 19. decembra 2023. godine, sprovodi dvanaestomjesečni projekat „Zajedno protiv diskriminacije lica sa invaliditetom u saobraćaju“, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast zaštita lica sa invaliditetom u 2023. godini.
U skladu sa planiranim aktivnostima projekta, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 11. Septembra u Bijelom Polju i 18. Septembra u Baru, organizovala je seminare “Poštovanje ljudskih prava osoba sa invaliditetom kao učesnika u saobraćaju”, za predstavnike pružaoca usluga u saobraćaju, relevantnih državnih i lokalnih organa iz oblasti saobraćaja. Učesnici seminara bili su u prilici da unaprijede nivo znanja o ljudskim pravima osoba sa invaliditetom.
Opšti cilj projekta: “Doprinijeti većem stepenu poštovanja ljudskih prava i promociji jednakosti lica sa invaliditetom”.
- Decembra 2023. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, otpočela je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite i podrške za OSI i djecu sa smetnjama u razvoju”, koji je podržan od Komisije Ministarstva zdravlja za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti Zaštita lica sa invaliditetom u 2023. godini, „Zajedno ka unapređenju zdravstvene zaštite i podrške za OSI i djecu sa smetnjama u razvoju”.
U okviru navedenog projekta 4. Septembra u Baru organizovana je šesta radionica za osobe sa invaliditetom, “Pristup zdravstvenoj zaštiti OSI”. Učesnici radionice bili su u prilici da unaprijede nivo znanja o pristupu zdravstvenim uslugama i zdravstvenoj zaštiti osoba sa invaliditetom.
- septembra u Bijeloj, i 27. Septembra u Baru organizovali smo jednodnevne seminare za zdravstvene radnike, “Pristup zdravstvenoj zaštiti OSI bez diskriminacije”. Učesnici seminara bili su u prilici da unaprijede nivo znanja o ljudskim pravima osoba sa invaliditetom.
Opšti cilj projekta: “Povećanje nivoa svijesti znanja o značaju pristupa zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenim uslugama osobama sa invaliditetom i djeci sa smetnjama ili teškoćama u razvoju bez diskriminacije”.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa doo “Kadrom Plus” uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u okviru grant šema, od 03.10.2023 godine realizuje dvanaestomjesečni projekat “Zaposli se, budi poslovni administrator!”.
U okviru navedenog projekta Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 24. Septembra u Gradskom restoranu u Baru organizovala je završnu konferenciju “Pružimo šansu na rad OSI ”.
Na samom početku prisutne su pozdravili predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić, u ime Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Biroa rada Bar Suzana Mašanović, izvršna direktorica “Kadra plus” Anita Radulović i u ime “Racc Educo” Ines Stojanović.
Učesnicima skupa rezultate projekta predstavila je sekretar Organizacije Marija Božović.
Opšti cilj projekta: Doprinos povećanju zaposlenosti osoba sa invaliditetom.
Specifični ciljevi projekta:
- Povećan nivo vještina, znanja i kompetencija 8 osoba sa invaliditetom, u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja, putem sprovođenja obuke za poslovnog administratora.
Nakon četiri mjeseca obuke u Racc Educu polaznici su dobili sertifikat o stečenom zvanju Poslovni administrator/ka.
- Povećanje zaposlenosti osoba sa invaliditetom kroz direktno zapošljavanje 6 osoba na period od 6 mjeseci u Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao i kod partnera D.O.O. „Kadar Plus“,
Obučene osobe za poslovnog administratora radile su od 1. Marta do 31. Avgusta. 2024 godine u Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj i kod doo “Kadar Plus”.
Kao što je i planirano projektom od 1. Septembra dvije osobe nastavile su radni angažman na period od 9 mjeseci, kod nosioca projekta i partnera na projektu.
Na konferenciji govorilo se i o pravu na rad i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
Ovom događaju prisustvovali su predstavnici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore biroa rada Bar, poslodavaca i NVO sektora.
Nevladina organizacija „Ekvivalent“4. septembra u prostorijama Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj u Baru organizovala je drugi okrugli sto “Inovativan pristup uslugama socijalne i dječje zaštite”.
Na Okruglom stolu je bilo riječi o inovativnim uslugama socijalne i dječje zaštite koje se odnose na aktivnosti i programe koji nisu uređeni Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, a kojim se dopunjavaju postojeće zakonom određene usluge, koje treba da doprinesu kvalitetnijem životu osoba sa invaliditetom.
Ova aktivnost realizovana je u partnerstvu sa „Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj” i nevladinom organizacijom „Otkrivanje lične istine Crna Gora – OLI CG” u okviru implementacije projekta: ”Podrška u pristupu uslugama socijalne i dječje zaštite za lica sa invaliditetom“, zahvaljujući finansijskoj podršci Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
Rekreativne aktivnosti u radu Organizacije izuzetno su zastupljene i u njima učestvuje značajan broj naših članova.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj od 13 do 15. Septembra organizovala je izlet u Ohrid za članove Organizacije i njihove asistente.
Opština Bar u partnerstvu sa Međunarodnim republikanskim institutom (IRI), 17. septembra, u maloj sali Opštine Bar, Organizovala je sastanak sa poslanikom Skupštine Crne Gore, Amerom Smailovićem koji je član neformalnog Međupartijskog foruma za dobro upravljanje, a koji je oformljen u okviru projekta „Osnaživanje kapaciteta i procesa za dobro upravljanje u Crnoj Gori“, u okviru kojeg je inicirano i osnivanje MSF.
Na sastanku prezentovani su učinci Opštine Bar u realizaciji pomenutog projekta, nakon čega je uslijedila diskusija sa poslanikom Smailovićem o otvorenosti i transparentnosti javne uprave, reformama koje se sprovode i drugim aspektima koji utiču na razvoj dobrog upravljanja i sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Crnoj Gori.
Posebna diskusija je posvećena populacionoj politici u Crnoj Gori, prepoznajući priliku da iniciramo kreiranje nacionalnih strateških dokumenata u vezi sa demografskim izazovima. U radu sastanka učestvovao je i Veselin Joketić Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
- Septembra u Sali Predsjednika opštine Bar organizovan je javni dijalog na temu “Jačanje povjerenja građana u institucije i izgradnja otpornih zajednica”, kojem su prisustvovali Predsjednik i sekretar Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić i Marija Božović.Ovaj događaj upriličila je Opština Bar u partnerstvu sa organizacijom UNDP kroz program “Zajedno za opšte dobro u Crnoj Gori za 2024-2025“, koji se finansira od strane Fonda UN za izgradnju mira. Ova inicijativa ima za cilj jačanje društvene kohezije, povećanje povjerenja u institucije, sprečavanje govora mržnje i jačanje institucionalnog odgovora na mržnju u javnom prostoru, rodno zasnovano nasilje i nasilje nad i među djecom i mladima. Navedeni javni dijalog predstavlja početak konsultacija koji će se održati u Baru od 23. do 24. oktobra i koji će okupiti između 80 i 100 učesnika različitih profila.
Nevladina organizacija “Ekvivalent” 26. septembra, u prostorijama „Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“, u Baru organizovala je edukativnu radionicu “Zaštita reproduktivnog zdravlja žena sa invaliditetom!”.
Na radionici kojoj su prisustvovale članice Barske Organizacije podnjeto je izlaganje “Osnaživanje i podrška ženama sa invaliditetom u procesu prihvatanja invaliditeta sa ciljem pokretanja promjena u sopstvenim sredinama, od strane angažovane saradnice, psihološkinje Biljane Konjević. U završnom dijelu ovog Događaja na temu “Uloga zdravstvenog sistema i značaj preventivnih pregleda žena sa invaliditetom sa ciljem unapređenja njihovog reproduktivnog zdravlja”, govorila je angažovana saradnica, ekspertkinja iz oblasti reproduktivnog zdravlja Nataša Tomašević.
Ovo je prva od četiri planirane edukativne radionice koja je organizovana u okviru implementacije projekta:“Pravo na jednak pristup uslugama zdravstvene zaštite za OSI”, kojeg Ekvivalent realizuje u partnerstvu sa “Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj” i Kulturnim centrom “Homer”, zahvaljujući finansijskoj podršci Ministarstva zdravlja Vlade Crne Gore.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 75 članova različite strukture i starosne dobi.
Naša audio biblioteka funkcioniše u okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama Organizacije i na USB-u uzeti naslove koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 6 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ” , jednom mjesečno u audio formatu zahvaljujući finansijskim sredstvima Opštine Bar. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 248. broj časopisa za septembar 2024. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub, kao korisnički servis. Korisnicima Kluba je i u proteklom mjesecu bilo omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo uobičajene aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Predsjednik skupštine Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” Veselin Joketić, prisustvovao je redovnoj izbornoj Skupštini Paraolimpijskog komiteta Crne Gore koja je održana 26. Septembra u “Resursnom centru za djecu i mlade Podgorica”, u Podgorici.
U prostorijama Društva organizovani su treninzi u pikadu.
Zahvaljujući subvenciji sportsko rekreativnog centra Topolica, jedan broj atletičara i rekreativaca društva povremeno je trenirao je na atletskim terenima u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.