Tokom navedenog perioda postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju ove socio humanitarne organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u novembru, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2020. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva za ljudska i manjinska prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti u 2020 godini.
Implementacija projekta započela je od 31. oktobra 2020. godine u trajanju od 12 mjeseci.
Ovaj projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima; predstavnici medija; ukupna javnost.
Planirane aktivnosti u sklopu projekta sadržaj audio časopisa, edukativni trening, seminari, panel diskusija i završna konferencija pružiće licima sa oštećenim vidom, predstavnicima medija ali i široj javnosti dodatnu priliku za informisanje i edukaciju i osiguraće pouzdan i prikladan način informisanja ciljne grupe u pristupačnom formatu.
Kroz implementaciju ovog projekta za osobe sa oštećenim vidom želimo relizovati strateški cilj za oblast pristupačnosti na način da ohrabrimo sredstva informisanja i komunikacija da u što većoj mjeri obezbijede pristupačnost informacija licima sa svim oblicima invaliditeta.
Shodno planiranim aktivnostima u sklopu projekta u narednih dvanajest mjeseci izdavaćemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu.
U cilju što efikasnijeg i kvalitetnijeg informisanja svih ciljnih grupa projekta snimili smo u audio formi Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i zakon o zabrani od diskriminacije lica sa invaliditetom u studiju radio Bara na konpakt disku u mp3 formatu, a umnoženi su u po 50 primjeraka u kopirnici Organizacije.
Takođe Organizacija je za potrebe učesnika projekta u sopstvenoj štampariji oštampala i ukoričila Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom na brajevom pismu u trideset primjeraka.
Materijal je namjenjen učesnicima projekta, edukativnog treninga , seminara, panel diskusije i završne konferencije.
Na volonterskoj osnovi funkcionisao je servis personalne asistencije.
Jedan od ciljeva ovog servisa je povećanje socijalne inkluzije osoba sa smetnjama vida, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to doprinosi i njihovoj mobilnosti ali i sve jačoj prisutnosti u zajednici. Svrha ovog servisa je samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo. Ovim servisom pružena je specifična personalna asistencija za jedan broj članova Organizacije u toku novembra mjeseca. Usluge koje su sa uspjehom personalni asistenti pružali korisnicima su u vidu podrške pri kretanju, prevozu, u informisanju, nabavci osnovnih životnih namjernica, plaćanju komunalija, pomoć pri odlasku kod ljekara, pomoć u nabavci ljekova i u sprovođenju drugih neophodnih aktivnosti slijepih i teže slabovidih lica.
Poslovne prostorije su bile otvorene radnim danima od 7 do 20 h. Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 77 članova različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja slijepih i teže slabovidih osoba. Pisali smo uz pomoć pravnika različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma ”Ja I ti” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u petak, 6. novembra, sa početkom u 18 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno audio biblioteka je permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 532 snimljenih djela.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je i ovoga puta 8 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 202. broj časopisa za novembar 2020. Godine sa velikim brojem najraznovrsnijih priloga u više ustaljenih rubrika.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno ažuriramo sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar I Ulcinj” I instagram profil “orslibrul”. Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne, a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
U Brajevoj štampariji izrađivali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju ustanova i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Svakog radnog dana, u poslijepodnevnim časovima radio je društveni klub sa različitim sadržajima u kome je bio prisutan zavidan broj članova koji treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva.. Na taj način doprinosimo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija svoga članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta pa kako je i poznato i u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti.
Okončali smo registraciju Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” kod ministarstva sporta i mladih Crne Gore.
Društvo je osnovala Barska organizacija radi, afirmacije i razvitka atletike, pikada, šaha i ostalih sportova koji su na programu MPK, IBSA i IBCA;
Tokom novembra jedan broj članova sportskog društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra topolica u Baru.
U izvještajnom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori. Sa medijima smo kvalitetno sarađivali, kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području opština Bara i Ulcinja.