Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 26. jula u “Gradskom restoranu” u Baru, organizovala je šestu jednodnevnu edukativnu radionicu “Filozofija samostalnog života osoba s invaliditetom”.
Radionica je jedna od aktivnosti na projektu „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom- 2021“.
Predsjednik Organizacije Veselin Joketić govorio je o detaljima projekta koji ima za opšti cilj “Omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom.“ Realizacija projekta će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica u ostvarivanju većeg stepena njihove socijalne integracije kroz pružanje usluga socijalne zaštite u širem smislu.
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti je osnažiti osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i poboljšanja socijalne inkluzije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica sa područja cijele Crne Gore.
Edukativna radionica je imala za cilj da pruži podršku osobama s invaliditetom u ostvarivanju što većeg mogućeg stepena samostalnosti radi njihovog lakšeg funkcionisanja u zajednici, pri čemu pravo na uživanje u sopstvenom izboru mjesta življenja mora biti zasnovano na načelu jednakosti sa drugima, što će u krajnjem omogućiti punu uključenost osoba s invaliditetom u zajednicu koje je zasnovano na ravnopravnom učešću u životu zajednice.
Svi prisutni na radionici koju je vodila Marija Božović, bili su u prilici da se obuče kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti što dovodi do ostvarivanja najvećeg mogućeg stepena samostalnosti osoba s invaliditetom).