Tokom izvještajnog perioda postignuti su značajni rezultati i realizovane brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja.
U nastavku vas informišemo o aktivnostima i projektima, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2025. godinu.
Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
U toku je realizacija sledećih projekata:
Od 14. Maja 2025. godine realizujemo dvanaestomjesečni projekat „Programske aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za 2025. godinu“, koji je podržan od strane komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2025. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj za Opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu.
“Osnovni cilj programa je stvaranje uslova kako bi se osobe sa smetnjama vida prihvatile u društvo kao aktivni subjekti, putem integracije u prirodnu sredinu, koju predstavlja lokalna društvena zajednica.
Naročitu pažnju posvetićemo radu na unaprjeđivanju uslova za obrazovanje, zapošljavanje, informisanje i samostalnost što je svakako bitno za stvaranje ravnopravnog položaja osoba sa smetnjama vida i u drugim oblastima života.
Nastavićemo sa realizacijom aktivnosti koje u kontinuitetu sprovodimo već više decenija. Putem organizovanja raznih događaja obilježavaćemo značajne datume. Organizovaćemo konferencije, okrugle stolove, edukativno- informativne radionice, seminare i obuke na različite teme koje se tiču osoba sa invaliditetom.
Realizacijom planiranih programskih aktivnosti doprinijećemo poboljšanju položaja osoba sa vizuelnim invaliditetom kroz stvaranje mogućnosti za aktivno i ravnopravno učešće u životu društvene zajednice. Planirane aktivnosti omogućiće i redovnost informisanja osoba bez vida i cjelokupne javnosti o uspjesima i radu Organizacije. Ovim programom nastojaćemo podstaći što samostalniji život osoba sa jednim od najtežih vidova invaliditeta, poboljšati kvalitet njihovog života kroz uključivanje u različite sadržaje. Takođe, omogućićemo i sprovođenje aktivnosti kontinuiranog rada i institucionalnog djelovanja same Organizacije i njenih organa.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, od 30. decembra 2024. godine realizuje dvanaestomjesečni projekat “Pravo na samostalan život osoba sa invaliditetom”, koji je podržan od Komisije Ministarstva socijalnog staranja,brige o porodici i demografije, za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti zaštita lica sa invaliditetom za 2024. godinu.
Tokom maja organizovano je pravno savjetovalište u okviru kojeg je pružena direktna podrška svim zainteresovanim osobama s invaliditetom i roditeljima i starateljima djece sa smetnjama u razvoju u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema i u svrhu ostvarivanja prava socijalne i dječije zaštite.
Organizovanjem radionica “Samostalan život osoba sa invaliditetom u zajednici” obučavane su osobe s invaliditetom kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti što dovodi do ostvarivanja najvećeg mogućeg stepena samostalnosti osoba s invaliditetom.
Radom društvenog kluba, osobama sa invaliditetom i djeci sa smetnjama u razvoju omogućili smo nesmetano korišćenje usluga u društvenom klubu, sa ciljem da se poboljša njihova društvena aktivnost i socijalizacija.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos većem stepenu socijalne integracije osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju kroz unapređenje vaninstitucionalnih oblika podrške socijalne i dječije zaštite u širem smislu.”
Tokom cijele implementacije projekta , pokretanjem i organizovanjem efektivne medijske kampanje vrši se promocija prava osoba s invaliditetom, roditelja i staratelja djece sa smetnjama u razvoju o pravima iz socijalne i dječije zaštite , kao i o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Počev od 24. decembra 2024. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa Ekvivalentom, realizuje šestomjesečni projekat “Pristupačan saobraćaj za sve – tiče nas se!” koji je podržan od Komisije Ministarstva saobraćaja za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast Zaštita lica sa invaliditetom u saobraćaju za 2024. godinu.
U okviru projekta, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 16.05.2025. godine u konferenciskoj Sali hotela “Berane” u Beranama, organizovala je drugu panel diskusiju “Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“.
Na početku prisutnima se obratio predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić.
Učesnici panel diskusije razgovarali su o problemima sa kojima se suočavaju lica sa invaliditetom prilikom ostvarivanja različitih prava u saobraćaju. To je bila prilika da prisutni unaprijede nivo znanja o uvažavanju prava lica sa invaliditetom u oblasti saobraćaja što će u značajnoj mjeri doprinijeti manjem stepenu diskriminacije lica sa invaliditetom u navedenoj oblasti.
U radu ovog događaja učestvovali su predstavnici pružaoca usluga u saobraćaju, relevantnih državnih i lokalnih organa iz oblasti saobraćaja i nevladinih organizacija za zaštitu ljudskih prava lica sa invaliditetom iz sjevernog regiona Crne Gore.
Putem organizovanja dana otvorenih vrata pružali smo direktnu podršku ponaosob svim zainteresovanim licima s invaliditetom i članovima njihovih porodica koje su zatražile ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u ostvarivanju prava iz oblasti saobraćaja.
Opšti cilj projekta je: Doprinos poštovanju ljudskih prava lica s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju i promociji jednakosti”.
Tokom cijele implementacije projekta , pokretanjem i organizovanjem efektivne medijske kampanje vrši se promocija prava lica sa invaliditetom na uživanje najvišeg mogućeg standarda u oblasti saobraćaja bez diskriminacije po osnovu invalidnosti.
Medijskom kampanjom biće naglašena i važnost otklanjanja barijera sa kojim se suočavaju lica s invaliditetom prilikom ostvarivanja prava iz oblasti saobraćaja, te ukazivanje i na to u kolikoj mjeri diskriminacija lica s invaliditetom u navedenoj oblasti utiče na ostvarivanje prava na slobodu kretanja, čije ograničavanje dovodi do socijalne isključenosti i nejednakosti lica s invaliditetom u odnosu sa drugima.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” od 22.07.2024. godine implementira dvanaestomjesečni projekat “Jednak pristup informacijama za osobe sa oštećenim vidom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast zaštita lica sa invaliditetom u 2024. godini.
U okviru projekta, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, 13. Maja u Bijelom Polju, 16. Maja u Beranama i 29. Maja u Igalu organizovala je seminare “Pravo na slobodan pristup informacijama bez diskriminacije”.
Učesnici seminara bili su u prilici da unaprijede nivo vještina i znanja sa ciljem poboljšanja primjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
U skladu sa aktivnostima projekta, planirano je organizovanje šest jednodnevnih edukativnih seminara u sve tri crnogorske regije (centralna, južna, sjeverna ) za ovlašćene službenike organa javne uprave, kako sa lokalnog, tako i sa državnog nivoa.
Opšti cilj projekta je: Doprinos unapređenju otvorenosti javne uprave i dostupnosti informacija u pristupačnim formatima za osobe sa oštećenim vidom.
Od 22. jula 2024. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” realizuje dvanaestomjesečni projekat “Ravnopravnost u zapošljavanju žena sa invaliditetom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast rodna ravnopravnost u 2024. godini.
- maja u Bijelom Polju, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je drugi okrugli sto “Značaj zapošljavanja žena sa invaliditetom”.
Učesnici okruglog stola bili su u prilici da unaprijede nivo znanja o programima afirmativne akcije prilikom zapošljavanja žena sa invaliditetom.
Pored upoznavanja poslodavaca sa podsticajnim mjerama zapošljavanja žena sa invaliditetom, poslodavci su imali priliku i da kroz neposrednu komunikaciju sa članovima projektnog tima postavljaju pitanja o svim nedoumicama i nejasnoćama koje se odnose na zapošljavanje žena sa invaliditetom.
Poslodavci zapošljavanjem žena sa invaliditetom, uz korišćenje zakonskih mjera afirmativne akcije, postaju konkurentniji na tržištu rada.
U skladu sa aktivnostima projekta, planirano je organizovanje tri okrugla stola za predstavnike poslodavaca, na prostoru cijele Crne Gore, po jedan okrugli sto u centralnom, sjevernom i južnom regionu Crne Gore.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos poštovanju ljudskih prava i promociji ravnopravnosti u zapošljavanju žena sa invaliditetom”.
Rukovodstvo organizacije i njeni zaposleni su tokom maja prisustvovali sastancima, konferencijama, seminarima, okruglim stolovima i drugim aktivnostima.
Navodimo neke od važnijih događaja koje smo organizovali ili smo na njima učestvovali, a za koje smatramo da su naročito značajni:
- maja Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević primio je u Opštini Bar predstavnike nevladinih organizacija čiji projekti i programi su dobili podršku i kojima su dodijeljena sredstva po javnom konkursu za 2025. godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu. Na prijemu prisustvovao je i Predsjednik Organizacije Veselin Joketić koji se tom prilikom zahvalio Opštini Bar na kontinuiranoj finansiskoj podršci.
Marija Božović sekretar Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, 16. maja u velikoj Sali Opštine Bar prisustvovala je stručnoj javnoj raspravi o Nacrtu elaborata o parking zonama, dozvoljenom vremenu parkiranja, elementima infrastrukture za parkiranje i načinu naplate parkiranja na javnim parkiralištima na teritoriji opštine Bar.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 75 člana različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja slijepih i teže slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Naša audio biblioteka funkcioniše u okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama Organizacije i na USB-u uzeti naslove koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 7 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ” , jednom mjesečno u audio formatu zahvaljujući finansijskim sredstvima Opštine Bar. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 256. broj časopisa za maj 2025. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
U izvještajnom periodu odštampali smo knjige, različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub, kao korisnički servis. Korisnicima Kluba je i u proteklom mjesecu bilo omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo uobičajene aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Sportsko – rekreativno društvo osoba sa invaliditetom (OSI) Bar je 25. maja, svečanošću u hotelu “Adria” u Baru, obilježilo pet godina postojanja. Mali, ali značajan jubilej, jer je kroz razne aktivnosti, Društvo omogućilo osobama sa invaliditetom da direktno učestvuju u važnom segmentu života – sportu i sportskim takmičenjima, sarađuju sa drugim sličnim asocijacijama u regionu, druže se i putuju. Svečanosti je prethodio Međunarodni turnir u pikadu na kojem su, uz domaćine, učestvovali predstavnici iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije i Republike Srpske.
Obilježavanju jubileja prisustvovali su predstavnici Opštine Bar – sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu Svetlana Gažević i sekretar Sekretarijata za sport i mlade Goran Simić, predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore Igor Tomić, brojne zvanice i gosti – prije svega, prijatelji koji kontinuirano podržavaju rad Društva. Obilježavanje jubileja bila je prilika da im se Sportsko – rekreativno društvo OSI „Bar“ zahvali na nesebičnoj pomoći.
Predsjednica Društva Marija Božović, podsjetila je da je ta asocijacija osnovana na inicijativu predsjednika Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselina Joketića, 19. avgusta 2020. godine. Od osnivanja, član je Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.
Podržavaocima i prijateljima, Marija Božović, predsjednica Sportsko – rekreativnog društva OSI Bar, uručila je zahvalnice.
Sportsko rekreativno društvo OSI „Bar“ bilo je domaćin i organizator 6. Međunarodnog turnira u govornom pikadu “Bar 2025”, koji je održan 25. Maja u Osnovnoj školi „Anto Đedović“ u Baru.
Turnir je otvorila Marija Božović predsjednik Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“.
Pobjednik turnira je Sportski klub slijepih “VID” Banja Luka , drugi su bili takmičari Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar”, a treći Sportsko udruženje za pikado slepih “Dorćol” Beograd.
Na četvrtom mjestu završilo je SD SIS Kantona Sarajevo , peto je bilo Društvo za sport i rekreaciju slepih i slabovidih „Luj Braj“ iz Novog Sada, a šesto Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Koper.
Na turniru takmičilo se šest ekipa iz: Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore.
Igralo se po Berger sistemu (svako sa svakim).
Za tri najuspješnije ekipe i pojedince po kategorijama i stazama organizator je dodijelio pehare, diplome i medalje.
Na svečanom zatvaranju turnira govorili su: Veselin Joketić predsjednik skupštine Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“, i Igor Tomić predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore koji je i zvanično zatvorio turnir.
U prostorijama društva redovno su organizovani treninzi u pikadu.
Zahvaljujući subvenciji sportsko rekreativnog centra Bar, jedan broj atletičara i rekreativaca društva povremeno je trenirao na atletskim terenima u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.