IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA OKTOBAR 2021. GODINE
Tokom desetog mjeseca tekuće godine postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2021. godinu.
U oktobru, rukovodstvo Organizacije je uložilo velike napore kako bi obezbjedilo neophodna sredstva za redovno finansijsko-materijalno poslovanje. Predano smo radili na kreiranju projektnih ideja koje pozitivno mogu doprinijeti uključivanju članstva u različite aktivnosti. Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
30.oktobra 2021. godine završena je realizacija projekta „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti u 2020. godini.
Implementacija projekta započela je od 31.oktobra 2020. godine u trajanju od 12 mjeseci.
Projekat je imao za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su bile osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima; predstavnici medija; ukupna javnost.
Planirane i realizovane aktivnosti u sklopu projekta: sadržaj audio časopisa, edukativni trening, seminari, panel diskusija i završna konferencija pružili su licima sa oštećenim vidom, predstavnicima medija ali i široj javnosti dodatnu priliku za informisanje i edukaciju i osigurali su pouzdan i prikladan način informisanja ciljne grupe u pristupačnom formatu.
Kroz implementaciju ovog projekta za osobe sa oštećenim vidom realizovali smo strateški cilj za oblast pristupačnosti na način da ohrabrimo sredstva informisanja i komunikacija da u što većoj mjeri obezbijede pristupačnost informacija licima sa svim oblicima invaliditeta.
U sklopu projekta izdali smo 12 brojeva časopisa “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu.
19.oktobra u “Gradskom restoranu” u Baru organizovali smo završnu konferenciju “Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida”, u okviru istoimenog projekta, podržanog od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava. Na završnoj konferenciji predstavljeni su rezultati projekta. O detaljima projekta govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Prisutnima se, u ime Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava obratila Aleksandra Popović, vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost OSI. Svoja zapažanja saopštili su i korisnici i učesnici projekta. Na pomenutom skupu razgovaralo se o aktuelnim temama vezanim za antidiskriminacionu legislativu u teoriji i praksi. To je bila prilika da se razmijene mišljenja o pristupačnosti informacija osobama oštećenog vida. Razmotrili su se modaliteti i načini koji će doprinijeti da informacije iz medija budu pristupačnije osobama oštećenog vida, ali u isto vrijeme i pronaći način da i informacije u vezi problematike i aktivnosti osoba oštećenog vida budu što prisutnije u medijima.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 31.oktobra okončala je realizaciju projekat “Servis socijalnih usluga podrške za život u zajednici“ odobrenog od strane Caritasa Crne Gore kroz, program malih grantova u okviru Projekta „SOCIETIES 2 – Podrška organizacija civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i EU standardima na zapadnom Balkanu, 2.faza“, kojeg finansira Evropska Unija.
Opšti cilj projekta je bio podrška i povećanje socijalnih usluga slijepim i teže slabovidim osobama u svrhu podsticanja njihove socijalne inkluzije.
Specifični ciljevi su povećanje kapaciteta organizacije za efikasno upravljanje inicijativama socijalne inkluzije, u cilju promocije i zagovaranja socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, u skladu sa standardima EU.
Direktna ciljna grupa su bile OSI – slijepe i teže slabovide osobe.
Ciljevi ovog projekta su ostvarivani u proteklih od devet mjeseci, počev od 1.februara, putem realizacije aktivnosti:
- Pružanjem individualne podrške slijepim i teže slabovidim osobama;
- Redovnim radom Društvenog kluba;
- Unaprijeđenjem vještina slijepih i teže slabovidih osoba;
- Jačanjem psihosocijalnih sposobnosti slijepih i teže slabovidih osoba;
Povodom okončanja realizacije ovog projekta, organizovali smo završnu konferenciju 25.10.2021.godine u Baru, u prostorijama Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Na završnoj konferenciji predstavljeni su rezultati projekta.
O detaljima projekta govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Prisutnima se obratio i Marko Đelović direktor Caritasa Crne Gore.
Svoja zapažanja saopštili su korisnici i učesnici projekta.
1.jula otpočela je zvanično implementacija projekat „Program rada Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“, koji je podržan od strane komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2021.godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao nevladinoj organizaciji koja za Opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2021. godinu.
U sklopu projekta podržane su redovne aktivnosti kontinuiranog rada i obavljanja osnovne djelatnosti u Organizaciji kao i druge aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja i integraciju osoba bez vida, članova naše organizacije.
Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa lokalnim organizacijama slijepih za Bar i Ulcinj; Nikšić, Šavnik i Plužine; Pljevlja i Žabljak realizuje projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“. Unaprjeđenje stanja u domenu e-pristupačnosti, pristupačnosti formulara i drugih elektronskih materijala, koji su namijenjeni opštoj upotrebi od strane svih građana na nivou lokalne samouprave preduslov je za ostvarivanje prava i ravnopravnog i jednakog učešća OSI.
Opšti cilj projekta je doprinos daljoj zaštiti ljudskih prava i uključivanju osoba s invaliditetom. Pristupačnost informacija će podstaći građanski aktivizam OSI, koje su trenutno pasivne, usljed nemogućnosti pristupa informaciji, traženja, dijeljenja, širenja informacija. Pristupačnost e –usluga otvoriće mogućnost da OSI prate i aktivno učestvuju u unapređenju javnih politika, procesu EU integracija, dajući svoj lični doprinos. Time će se ispoštovati i načela Konvencije UN o pravima OSI, a OSI će moći dostojanstveno, na načelima jednakosti, ravnopravnosti da učestvuju u procesima koje se tiču njih lično, ali njihovih članova porodice i predstavnika zajednice.
Specifični cilj projekta je poboljšavanje uslova e-pristupačnosti na lokalnom nivou za osobe s invaliditetom. Ovaj cilj dovodi do rezultata da će OSI imati dostupne i pristupačne informacije na web sajtovima lokalnih samouprava. Te će tako osobe djelimično oštećenog vida moći da koriste elemente pristupačnosti na web sajtu.
Projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika- M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.
Redovna sjednica skupštine Saveza slijepih Crne Gore održana je 7.oktobra, u sjedištu saveza u Podgorici. U njenom radu učestvovali su delegati barsko-ulcinjske organizacije, Mitar Đukanović i Veselin Joketić.
Redovnoj sjednici skupštine Organizacije slijepih za Podgoricu, Kolašin i Danilovgrad, koja je održana 13.oktobra u Podgorici, prisustvovao je Predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
Dana 15.oktobra, povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević organizovao je godišnji susret sa predsjednikom Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselinom Joketićem. Oni su razgovarali o aktivnostima koje lokalna uprava u kontinuitetu sprovodi u cilju poboljšanja kvaliteta života ove populacije, ali i o budućim projektima od važnosti za sve osobe sa invaliditetom.
Predsjednik Raičević kazao je da je prioritetan zadatak ove uprave bio da obezbijedi redovno finansiranje aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, što se već treću godinu za redom uspješno i sprovodi, te da je uvjeren da će to tako biti i ubuduće. „Prepoznali smo u vama partnera koji doprinosi poboljšanju života čitave zajednice i sa kojim uspješno realizujemo sve dogovore, što je naš permanentni zadatak“ kazao je on. Raičević je poručio da je Opština Bar prepoznata kao neko ko ne stvara barijere već ih ruši.
Ocijenjeno je da je Opština sprovela sve mjere koje su dogovorene na prošlogodišnjem sastanku koje se tiču postavljanja oznaka na Brajevom pismu u zgradi lokalne uprave, kao i postavljanja rampi za osobe sa invaliditetom i zvučne signalizacije na semaforima na raskrsnicama u gradu. Obećao je da će Opština nastaviti sa takvom dobrom praksom i u narednom periodu.
Predsjednik Organizacije slijepih Joketić iskazao je zadovoljstvo sprovedenim mjerama te činjenicom da Opština stalno konsultuje ovu organizaciju oko svih projekata od značaja za osobe sa invaliditetom što značajno doprinosi kvalitetu projekata i radova koje lokalna uprava sprovodi u gradu.
Konstatovano je da je zajednički prioritet postavljanje taktilnih staza vodilja za slabovide i slijepe sugrađane i to, prije svega, na ključnim lokacijama kod važnih institucija, vitalnih objekata za svakodnevno funkcionisanje te na prostorima koje ove osobe najčešće koriste. Predsjednik Raičević kazao je da su preporuke Organizacije slijepih dragocjene u ovoj oblasti te da je Opština već pokrenula postupak rješavanja ovog izazova koji će pružiti novi kvalitet života osobama sa invaliditetom.
Usaglašeno je da će Opština Bar u narednom periodu kreirati i poseban Lokalni akcioni plan za osobe sa invaliditetom kako bi dodatno i segmentirano pratila potrebe ove populacije i još aktivnije doprinosila njihovom rješavanju.
22.oktobra je, u prostorijama Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, održana svečanost povodom uručenja vrijedne donacije od kompanije „Energean”. Riječ je o donaciji tiflotehničkih pomagala za osobe bez vida i slabovide osobe koja obuhvata ručne satove, mjerače tjelesne temperature i indikatore tečnosti u čaši. Ova pomagala koja saopštavaju informacije putem zvučnih poruka olakšavaju funkcionisanje članova Organizacije u njihovom svakodnevnom životu.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić, zahvalio se na donaciji tiflotehničkih pomagala za članove organizacije rekavši da su donirana pomagala bila neophodna osobama sa smetnjama vida, za njihov samostalan i nezavisan život. Razvojem tehnologija, razvija se i širi spektar kvalitetnih pomagala koja imaju za cilj da olakšaju svakodnevnicu osobama oštećenog vida i da omoguće samostalno življenje. Naša Organizacija realizuje aktivnosti u najrazličitijim oblastima djelovanja, a sve u namjeri da kvalitet života osoba sa smetnjama vida, naših članova i članica, bude što bolji, bez obzira na njihove životne okolnosti, ili lična svojstva, osobine, interesovanja, opredjeljenja, ili životni standard.
Donaciju članovima Organizacije slijepih uručio je Petar Djurović generalni direktor kompanije „Energean Montenegro LTD.” Koji je tim povodom izjavio:
“Ponosni smo na našu saradnju sa Organizacijom slijepih Bara i Ulcinja i vjerujemo da će ova donacija poboljšati kvalitet života i inkluzivnost članova Organizacije. Inkluzivnost svih članova društva je u srcu Energeanovog ETHOS-a i naš je glavni prioritet da pokušamo da zadovoljimo potrebe institucija, organizacija i zainteresovanih strana koje podržavaju ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Dijelimo zajedničku viziju svijeta u kojem svaka zemlja uživa fer, inkluzivan i održiv ekonomski rast.”
Caritas Barske nadbiskupije i Udruženje paraplegičara Bar, u okviru projekta ACCENT koji finansira Evropska unija organizovali su OKRUGLI STO „Pristupačnost, građanska savijest, zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao novi trend“. Okrugli sto je održan u petak 22.10.2021. god. U Caritosovom centru u Baru u čijem radu je učestvovao I predsjednik organizacije Veselin Joketić. Učesnici su imali priliku razgovarati o trenutnoj situaciji u zapošljavanju osoba sa invaliditetom, upoznati se sa osnovnim preporukama iz istraživanja o obrazovnim potrebama i mogućnostima zapošljavanja osoba sa invaliditetom, upoznati se sa aktivnostima Zavoda za zapošljavanje CG, te razmjeniti iskustva i dobre prakse.
CILJEVI OKRUGlOG STOLA
- Unaprijediti učešće javnosti i ulogu OCD-a u procesima donošenja odluka .
- Razmjena znanja i iskustava između organizacija i institucija o politici i praksi socijalne i radne inkluzije osoba sa invaliditetom.
- Unaprijediti komunikaciju između organizacija i institucija kako bi se unaprijedio kvalitet života osoba sa invaliditetom.
- i 20.oktobra 2021. godine u Opstini Bar održani su sastanci Radne i konsultativne grupe za izradu nacrta Lokalnog Akcionog Plana za socijalnu i dječiju zaštitu 2022-2025.godine. u opštini Bar. U radu sastanaka učestvovao je i Predsjednik organizacije Veselin kao član radne grupe.
28.oktobra u prostorijama Organizacije slijepih za Bar I Ulcinj predsjednik Organizacije Veselin Joketić organizovao je sastanak sa Larom Dabanović i Damirom Mašovićem samostalnim savjetnicima za uređenje prostora u opštini Bar. Tom prilikom razgovarano je o saradnji Organizacije I Opštine povodom postavljanja taktilnih staza u Baru.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić pohvalio je uložene napore Opštine na ugradnji najsavremenije zvučne signalizacije na jednoj raskrsnici u Baru, kao i pri adaptaciji Građanskog biroa, gdje su postavljene taktilne staze i natpisi na Brajevom pismu i izgrađene pristupne rampe i šalter za osobe sa invaliditetom.
On je ukazao na probleme s kojima se slijepi i slabovidi svakodnevno susreću i na saradnju s lokalnom samoupravom, u cilju poboljšanja uslova života i rada, lakšeg kretanja po javnim površinama, pristupačnosti javnim objektima i ustanovama, aktivnog učešća i doprinosa funkcionisanju zajednice u kojoj žive.
Damir Mašović I Lara Dabanović su potvrdili da će lokalna uprava kao i do sada ulagati napore za poboljšanje uslova za život i kretanje slijepih I slabovidih lica i imati puno razumijevanje za potrebe ove populacije.
Na sastanku je dogovoreno dalje postavljanje najsavremenije zvučne signalizacije na raskrsnicama u Baru, koja slijepim i slabovidim osobama omogućava bezbjednije kretanje, kao i da će se kroz zajedničku saradnju tražiti najbolje rešenje za postavljanje taktilnih staza koje će omogućiti lakšu orijentaciju i samostalno kretanje slijepim i slabovidim osobama u gradu.
Po završetku sastanka njegovi učesnici su obišli ulice uBaru u koima je u najskorijem periodu planirano postavljanje taktilnih staza. Tom prilikom Predsjednik Joketić je dao određene sugestije koje su I prihvaćene.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 78 članova različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Ptice” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u srijedu, 20. oktobar, sa početkom u 18 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka Organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 555 snimljenih djela. U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 7 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 213. broj časopisa za oktobar 2021.godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,
a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U izvještajnom periodu smo odštampali različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju zdravstvenih ustanova i drugim institucijama i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i licima bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Na V međunarodnom turniru u govornom pikadu koji je održan 9.oktobra 2021. u Banja Luci, pikado ekipa Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ osvojila je drugo mjesto čime im je pripao pehar. Ekipu su predstavljali: Muradija Ibrahimović, Veselin Joketić, Miroslav Savović i Mitar Đukanović. U konkurenciji slijepih igrača B1 na stazi jedan Muradija Ibrahimović osvojila je prvo mjesto,dok je na stazi dva Veselin Joketić zauzeo drugo mjesto. Na turniru koji je organizovalo društvo za sport i rekreaciju slijepih „Vid“ Banja Luka,učestvovalo je osam ekipa iz: Srbije, Crne Gore, Slovenije i Bosne i Hercegovine.
Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” i u proteklom periodu redovno su trenirali pikado pripremajući se za predstojeća takmičenja. Jedan broj atletičara i rekreativaca društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori. Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.