IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA MAJ 2022. GODINE
Tokom navedenog perioda postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju naše organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima I aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2022. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj je 17. maja u prostorijama “Gradskog restorana” u Baru održala zbor članstva za Opštine Bar i Ulcinj na kojem su izabrani delegati u skupštini Organizacije za naredni četvorogodišnji period. Usvojeni su i Izvještaji o radu i finansijskom poslovanju za prethodne četiri godine kao i orijentacioni Program rada za naredne četiri godine.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj je istog dana održala konstitutivnu sjednicu Skupštine, XV saziva, na kojoj je za predsjednika ponovo izabran Veselin Joketić.
Na sjednici su verifikovani mandati članovima Skupštine, imenovani su članovi Upravnog i Nadzornog odbora. Za delegate u skupštini Saveza slijepih Crne Gore izabrani su Mitar Đukanović i Veselin Joketić. Usvojeni su i Izvještaji o radu i finansijskom poslovanju za 2021. godinu, kao i Program rada i finansijski plan za 2022. godinu.
- maja otpočela je zvanična implementacija projekta „Program rada Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“, koji je podržan od strane komisije opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2022. godinu.
Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2022. godinu.
U sklopu projekta podržane su redovne aktivnosti kontinuiranog rada i obavljanja osnovne djelatnosti u Organizaciji kao i druge aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja i integraciju osoba sa potpunim i djelimičnim gubitkom vida, članova naše organizacije.
- maja Predsjednik Opštine Bar primio je predstavnike nevladinih organizaciae čiji projekti i programi su dobili podršku i kojima su dodijeljena sredstva po javnom konkursu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu. Na prijemu prisustvovao je i Predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom- 2021“
Implementacija projekta u trajanju od 12 mjeseci započeta je 30. decembra 2021. godine.
Projekat za opšti cilj ima: “Omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom.“ Njegova realizacija će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica u ostvarivanju većeg stepena njihove socijalne integracije kroz pružanje usluga socijalne zaštite u širem smislu.
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti je osnažiti osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i poboljšanja socijalne inkluzije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica sa područja cijele Crne Gore.
U skladu sa planiranim aktivnostima projekta „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, tokom maja realizovano je sledeće:
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je i u proteklom mjesecu pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom i članove njihovih porodica. Putem sprovođenja pravnog savjetovališta pružena je direktna podrška ponaosob svim osobama s invaliditetom i članovima njihovih porodica koje su zatražile ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Takođe organizovali smo jednodnevne edukativne radionice “Filozofija samostalnog života osoba s invaliditetom”, 9. maja u Podgorici i 30. maja u Bijelom Polju..
Na navedenim događajima o detaljima projekta govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije slijepih.
Edukativne radionice su imale za cilj da pruže podršku osobama s invaliditetom u ostvarivanju što većeg mogućeg stepena samostalnosti radi njihovog lakšeg funkcionisanja u zajednici, pri čemu pravo na uživanje u sopstvenom izboru mjesta življenja mora biti zasnovano na načelu jednakosti sa drugima, što će u krajnjem omogućiti punu uključenost osoba s invaliditetom u zajednicu koje je zasnovano na ravnopravnom učešću u životu zajednice.
Svi prisutni na radionicama koje je vodila Marija Božović, bili su u prilici da se obuče kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti što dovodi do ostvarivanja najvećeg mogućeg stepena samostalnosti osoba s invaliditetom.
Počev od 17. decembra 2021. godine u trajanju od osam mjeseci, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj implementira Projekat „Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2021 godini.
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima.
Direktne ciljne grupe su osobe sa invaliditetom koje imaju poteškoće u korišćenju usluga u saobraćaju; predstavnici pružaoca usluga u saobraćaju; članovi porodice, prijatelji; komšije; ukupna javnost.
Indirektne ciljne grupe su: građani; lokalne zajednice u kojoj borave i žive lica sa invaliditetom; zainteresovana javnost i mediji.
U sklopu projekta Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je 30. maja u Bijelom Polju u hotelu “Franca”, seminar “Poštovanje ljudskih prava i zabrana diskriminacije osoba s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju”, za pružaoce usluga u saobraćaju iz centralnog regiona Crne Gore. Na ovom seminaru razgovaralo se o aktuelnim temama vezanih za antidiskriminacionu legislativu po pitanju korišćenja i unaprijeđenja opšteg nivoa pristupačnosti fizičke sredine, javnog prevoza i usluga licima sa invaliditetom u saobraćaju.
Seminar je vodila Ernesa Pelinković.
NVO Ekvivalent u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj, od 22. decembra 2021. godine realizuje dvanaestomjesečni projekat “Pristupačnost turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom!”. Projekat je podržan od strane komisije Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom “Pristupačnost objekata licima sa invaliditetom – kao načelo pri planiranju i izgradnji objekata “.
Konkretni cilj koji je predviđen ovim projektom je: “Stvaranje preduslova za formiranje pristupačne turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom kroz unapređenje zakonodavnog okvira i kreiranje internet portala sa portfoliom pristupačnih smještajnih kapaciteta, turističkih sadržaja i turističkih paket aranžmana”.
Sprovođenjem planiranih aktivnosti predloženog projekta biće ostvaren doprinos većem stepenu dostupnosti informacija i ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom i Ustavom Crne Gore.
Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa lokalnim organizacijama slijepih za Bar i Ulcinj; Nikšić, Šavnik i Plužine; Pljevlja i Žabljak realizuje projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“.
Opšti cilj projekta je doprinos daljoj zaštiti ljudskih prava i uključivanju osoba s invaliditetom.
Specifični cilj projekta je poboljšavanje uslova e-pristupačnosti na lokalnom nivou za osobe s invaliditetom. Ovaj cilj dovodi do rezultata da će OSI imati dostupne i pristupačne informacije na web sajtovima lokalnih samouprava. Te će tako osobe djelimično oštećenog vida moći da koriste elemente pristupačnosti na web sajtu.
Projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.
Građani mogu uticati na politiku činom glasanja, upisom u političku partiju, te kandidaturom. Ove težnje komplikovane su, potpuno nepristupačne osobama oštećenog vida, konstatovano je na panel diskusiji bez političkog učešća osoba potpuno i djelimično oštećenog vida nema promjena, koja je održana 9. maja u PR Centru u Podgorici u organizaciji Saveza slijepih Crne Gore. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima osoba s invaliditetom u članu 29 navodi da države potpisnice osobama s invaliditetom- OSI garantuju njihova politička prava i mogućnost da ta prava uživaju na osnovu jednakosti sa drugima, pa se Crna Gora njenom ratifikacijom obavezala da će OSI omogućiti i stvoriti uslove za aktivno i pasivno uživanje biračkog prava.
Panel diskusiji iz naše organizacije prisustvovali su Predsjednik Veselin Joketić i članica skupštine Marija Božović.
Ovaj događaj realizovan je na dan Evrope u deset evropskih zemalja, devet članica Evropske unije i u Crnoj Gori, u okviru projekta PARVIS koji sprovodi Evropski savez slijepih. PARVIS projekat podržava organizacije oštećenog vida u cilju jačanja pokreta u kontinentalnoj Evropi. To je prilika za ovakve organizacije i društvo da se masovno i kolektivno angažuju na podizanju svijesti o pravima građana oštećenog vida.
Regionalni Sajam dobrih praksi za organizacije civilnog društva u okviru Societies 2, projekta organizovan je od 24.-26.05.2022. godine u Međugorju u Bosni i Hercegovini.
Na sajmu su učestovali predstavnici dobitnika grantova iz svih zemalja u kojima se projekat realizuje (Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Albanija i Kosovo). Tom prilikom prezentovani su rezultati dobijenih projekata. Na štandovima po zemljama predstavljeni su proizvodi koji su nastali u okviru projekata.
Sajam je bio i dobra prilika da se upoznamo sa rezultatima projekata iz drugih zemalja, kao i dobra prilika za uspostavljanje novih kontakata i partnerstava sa kolegama iz drugih zemalja.
Na svečanoj ceremoniji otvaranja seminara u ime organizacije slijepih za Bar i Ulcinj i u ime svih osoba i organizacija osoba s invaliditetom govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije koji je ujedno i predstavio rezultate projekta kao i proizvode izrađene u Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj. Projekt „SOCIETIES 2 – Podrška organizacijama civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i standardima EU na zapadnom Balkanu, 2.faza“ je višegodišnji projekt koji finansira Evropska komisija i sufinansiraju Caritasove organizacije. Projekt se finansira u okviru EU Programa za civilno društvo i medije 2018-2019. Opšti cilj projekta je jačanje sudjelovanja OCD u javnom dijalogu s javnim tijelima i uticaj na procese donošenja odluka, povećanjem njihove stručnosti i kapaciteta u područjima socijalne uključenosti za osobe s invaliditetom i politike deinstitucionalizacije.
Savez slijepih sprovodi projekat “OSNAŽENE KA PROMJENI” koji je podržan i finansiran od strane REACTORA, kroz aktivnost „Furthering Gender Equality through the EU accession process“ finansiran od strane Evropske unije i Švedske međunarodne organizacije za razvoj saradnje. U sklopu navedenog projekta u hotelu Princes u Baru, od 25-27.maja održan je trening „Osnažene ka promjeni“ koji je namijenjen predstavnicima lokalnih organizacija slijepih, u cilju jačanja kapaciteta za kvalitetan monitoring, rodnu analizu, uključivanje principa rodne ravnopravnosti i zagovaranje za pridruživanje EU. U radu treninga učestvovala je i Marija Božović iz Organizacije slijepih za Bar I Ulcinj.
- maja u Kulturnom centru „Nikola Đurković“ u Kotoru, Savez slijepih Crne Gore u saradnji sa partnerom Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj u okviru projekta „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“, organizovao je okrugli sto za predstavnike opština Budva, Herceg Novi, Kotor, Tivat.
Na okruglom stolu je bilo riječi o participativnoj demokratiji, pristupu informacijama i omogućavanju zagovaranja interesa građana/ki, osoba s invaliditetom- OSI na lokalnom nivou. Koordinatorka projekta, Katarina Bigović Kulić, predstavila je rezultate Monitoringa otvorenosti, odgovornosti, e- pristupačnosti lokalnih samouprava, u cilju smanjenja stepena diskriminacije prema osobama s invaliditetom u okviru lokalne zajednice i povećanja nivoa svjesnosti kreatora javnih politika da se osobama s invaliditetom omogući potpuna fizička i informaciona pristupačnost, učešće u donošenju odluka na lokalnom nivou, a u krajnjem poštovanje različitosti i dostojanstva.
Na okruglom stolu govorio je i Predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 74 članova različite strukture i starosne dobi.
Naročiti napor uložili smo u zaštiti postojećih i ostvarivanju novih prava na beneficije osoba sa smetnjama vida sa teritorija Opština Bar i Ulcinj.
U saradnji sa Savezom slijepih Crne Gore tokom izvještajnog perioda obezbjedili smo za jedan broj naših članova legitimacije za korišćenje povlastice u unutrašnjem željezničkom saobraćaju Crne Gore.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Čaplin” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u petak, 27. maja, sa početkom u 18 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 562 snimljenih djela.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 8 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 220. broj časopisa za maj 2022. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,
a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u poslijepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Opština Bar donijela je, na osnovu ranije raspisanog konkursa, Odluku o sufinansiranju programa rada sportskih organizacija za 2022. godinu kojom su dodijeljena sredstva za 31 sportsku organizaciju, među kojima je Sportsko rekreativno društvo OSI „Bar”.
Tim povodom 5. maja Predsjednik Opštine Bar primio je predstavnike sportskih organizacija među kojima je bila i Marija Božović predsjednica Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar”.
Sportsko rekreativno društvo OSI „Bar“ bilo je domaćin i organizator 3. Međunarodnog turnira u govornom pikadu “Bar 2022”, koji je održan 15. maja u Osnovnoj školi „Anto Đedović“ u Baru.
Na turniru takmičilo se osam ekipa iz: Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore.
Igralo se po Berger sistemu (svako sa svakim).
Pobjednik turnira je USG Živinice, drugi su bili takmičari Društva za sport i rekreaciju slijepih “VID” Banja Luka, a treći Sportsko rekreativno društvo OSI “Bar”.
Za tri najuspješnije ekipe i pojedince po kategorijama i stazama organizator je dodijelio pehare, diplome i medalje.
Svečano zatvaranje turnira održano je u hotelu „Adria“ u Baru.
Pokroviteljima turnira uručene su zahvalnice za iskrenu saradnju i podršku za organizaciju III međunarodnog turnira u govornom pikadu „Bar 2022“.
Na svečanom zatvaranju turnira govorili su: Veselin Joketić Predsjednik Skupštine Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“, i Svetlana Gažević sekretar sekretarijata za lokalnu samoupravu opštine Bar koja je i zvanično zatvorila turnir.
- maja u Resursnom centru Podgorica održana je redovna Skupština Paraolimpijskog komiteta Crne Gore. U radu Skupštine učestvovao je Veselin Joketić kao delegat Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar”.
Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” i u proteklom periodu redovno su trenirali pikado pripremajući se za predstojeća takmičenja. Jedan broj atletičara i rekreativaca društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
Rekreativne aktivnosti u radu Organizacije izuzetno su zastupljene i u njima učestvuje značajan broj naših članova.
Povodom 4. juna, dana Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj od 20 do 22. maja organizovan je izlet u Trebinje, Sarajevo i Mostar za članove Organizacije sa asistentima.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.
Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.