IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA JANUAR 2023 GODINE
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2023. godinu.
Predano smo radili na kreiranju projektnih ideja koje pozitivno mogu doprinijeti uključivanju članstva u različite aktivnosti. Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, od 27. decembra 2022. godine realizuje dvanaestomjesečni projekat “Pravo na socijalnu integraciju OSI u zajednici!”, koji je podržan od Komisije Ministarstva rada i socijalnog staranja za finansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom za 2022 godinu, pod nazivom “Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju”.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos većem stepenu socijalne integracije osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju kroz unapređenje vaninstitucionalnih oblika podrške socijalne i dječije zaštite u širem smislu.”
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti: “Osnažiti i informisati osobe sa invaliditetom, djecu sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje i/ili staratelja radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i većeg stepena socijalne integracije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.”
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine osobe s invaliditetom i djeca sa smetnjama u razvoju i njihovi roditelji/staratelji sa područja cijele Crne Gore.
U okviru projekta biće realizovane aktivnosti: pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom, roditelje i staratelje djece sa smetnjama u razvoju; edukativne radionice “Samostalan život OSI u zajednici” za osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica; edukativne radionice iz Kulinarstva za OSI; obuka “Mobilitet i orjentacija” za osobe sa oštećenim vidom, kao i rad društvenog kluba.
Tokom cijele implementacije projekta, pokretanjem i organizovanjem efektivne medijske kampanje biće vršena promocija prava osoba s invaliditetom roditelja i staratelja djece sa smetnjama u razvoju, o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Počev od 29. decembra 2022. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa Ekvivalentom implementira dvanaestomjesečni projekat “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite OSI!“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom”.
Opšti cilj projekta: “Povećanje nivoa svijesti znanja o značaju pristupa zdravstvenoj zaštiti osoba sa invaliditetom bez diskriminacije”.
Specifični cilj projekta: “Promovisanje prava na jednako uživanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije osoba sa invaliditetom i podizanje nivoa svijesti zdravstvenih radnika o ljudskim pravima, dostojanstvu i autonomiji osoba sa invaliditetom”.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine zdravstveni radnici i osobe sa invaliditetom sa područja cijele Crne Gore.
Ovim projektom planiramo ostvarenje strateškog cilja: “Podizanje nivoa svijesti i znanja o uvažavanju prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije u skladu sa Konvencijom UN-a o pravima lica sa invaliditetom.“ Takođe, njegova realizacija će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom u ostvarivanju većeg stepena pristupa zdravstvenoj zaštiti.
U okviru ovog projekta biće realizovane sledeće aktivnosti: Kreiranje, izrada i štampa informatora “Pristup zdravstvenoj zaštiti OSI” na standardnoj crnoj štampi, na uvećanoj crnoj štampi, na Brajevom pismu, u audio format, dvodnevni edukativni trening za žene sa invaliditetom, šest jednodnevnih seminara za osobe sa invaliditetom, šest jednodnevnih seminara za zdravstvene radnike, okrugli sto i završna konferencija.
Tokom cijele implementacije projekta, pokretanjem i organizovanjem efektivne medijske kampanje biće vršena promocija prava osoba sa invaliditetom na uživanje najvišeg mogućeg standarda zdravlja bez diskriminacije po osnovu invalidnosti.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, od 31. avgusta sprovodi šestomjesečni projekat “Unaprijeđenje stepena saobraćajne kulture i prava OSI u saobraćaju!”, koji je podržan od komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2022 godini.
Opšti cilj projekta je: Doprinos poštovanju ljudskih prava osoba s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju i promociji jednakosti”.
Specifični cilj ostvaren realizacijom planiranih aktivnosti: “Podizanje nivoa saobraćajne kulture i kreiranje preporuka za prevazilaženje evidentnih barijera sa kojima se susreću osobe s invaliditetom u saobraćaju.”
Realizacijom planiranih aktivnosti ovog projekta, kao direktni korisnici, uključene su sve osobe s invaliditetom koje žive ili borave na teritoriji Bijelog Polja, Podgorice i Bara i javni prevoznici, preduzeća i agencije. Tokom januara u sklopu projekta, izrađena je publikacija, koja pored rezultata sprovedenog istraživanja, sadrži i mozaik fotografija koje uz korišćenje saobraćajnih znakova ukazuju i na prisustvo diskriminacije lica s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju. Publikacija sadrži i konkretne preporuke za primjenu standarda pristupačnosti kada je ova oblast u pitanju.
Od 6. maja teče implementacija projekta „Programske aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za 2022. godinu“, koji je podržan od strane komisije opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2022. godinu.
Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2022. godinu.
U sklopu projekta podržane su redovne aktivnosti kontinuiranog rada i obavljanja osnovne djelatnosti u Organizaciji kao i druge aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja i integraciju osoba sa potpunim i djelimičnim gubitkom vida.
“Ekvivalent” u partnerstvu sa “Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj” od 29. decembra 2022. godine, implementira dvanaestomjesečni projekat “MonteAccessible!” koji je podržan od strane komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom”.
Opšti cilj projekta: “Doprinos većem stepenu uvažavanja ljudskih prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije i promocija jednakosti.”
Specifični cilj: “Iniciranje izmjena i dopuna zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti turizma u skladu sa odredbama Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom i Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i promocija uvažavanja ljudskih prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije, kroz ostvarivanje prava na pristup dobrima, uslugama i proizvodima koji su dio turističke ponude Crne Gore.”
Zadati ciljevi projekta biće ostvareni realizacijom planiranih aktivnosti:
Analizom usklađenosti Zakonskih i podzakonskih akata kojim je uređena oblast turizma sa Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom i Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom;
Podnošenjem predloga izmjena i dopuna zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti turizma za usaglašavanje sa Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom i Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom;
Organizovanjem okruglog stola sa predstavnicima nevladinih organizacija za zaštitu prava lica sa invaliditetom i državnih i lokalnih organa vlasti nadležnih za oblast turizma i zaštitu ljudskih prava lica sa invaliditetom;
Organizovanjem eduko kampova za promociju pristupačnog turizma;
Medijskom promocijom projekta.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 72 člana različite strukture i starosne dobi.
Naročiti napor uložili smo u zaštiti postojećih i ostvarivanju novih prava na beneficije osoba sa smetnjama vida sa teritorija Opština Bar i Ulcinj. Sa zadovoljstvom ističemo da smo izdejstvovane subvencije za naše članove uspjeli obnoviti i u ovoj godini. U Baru kod DOO Komunalne djelatnosti i DOO Vodovod i kanalizacija, od 1. januara 2023. godine, Organizacija je produžila pravo na subvenciju za njihove usluge.
Što se tiče Opštine Ulcinj, uprkos našim naporima nažalost još članovi iz Ulcinja nisu ostvarili pravo na beneficiju za odvoz smeća i utrošak vode.
Svi zainteresovani članovi iz Bara imaju pravo i u ovoj godini na besplatan prevoz gradskim saobraćajem u Baru.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina I auto put “Princeza Ksenija” za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Vrtoglavica” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru 25. januara, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti naslove koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 10 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 228. broj časopisa za januar 2023. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u poslijepodnevnim satima, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo uobičajene aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Jedan broj atletičara i rekreativaca društva trenirao je na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.