IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA FEBRUAR 2023 GODINE
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2023. godinu.
Predano smo radili na kreiranju projektnih ideja koje pozitivno mogu doprinijeti uključivanju članstva u različite aktivnosti. Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, od 27. decembra 2022. godine realizuje dvanaestomjesečni projekat “Pravo na socijalnu integraciju OSI u zajednici!”, koji je podržan od Komisije Ministarstva rada i socijalnog staranja za finansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom za 2022 godinu, pod nazivom “Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju”.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos većem stepenu socijalne integracije osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju kroz unapređenje vaninstitucionalnih oblika podrške socijalne i dječije zaštite u širem smislu.”
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti: “Osnažiti i informisati osobe sa invaliditetom, djecu sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje i/ili staratelja radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i većeg stepena socijalne integracije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.”
Tokom februara u skladu sa planiranim aktivnostima ovog projekta, realizovano je sledeće:
Od 27. Decembra 2022. Godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u trajanju od 12 mjeseci u svojim prostorijama u Baru svakog radnog dana u posljepodnevnim satima organizuje rad društvenog kluba. Svim zainteresovanim osobama sa invaliditetom i djeci sa smetnjama u razvoju omogućeno je nesmetano korišćenje različitih usluga u društvenom klubu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj od 27. Januara u trajanju od 11 mjeseci u svojim prostorijama u Baru svakog radnog dana u prijepodnevnim satima organizuje pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom, roditelje i staratelje djece sa smetnjama u razvoju. Svaka zainteresovana osoba može kroz direktan kontakt da sazna da li ima pravo na određena materijalna davanja i/ili usluge socijalne i dječije zaštite i ukoliko im to pravo pripada kako da ga ostvare.
Takođe, organizovane su edukativne radionice “Samostalan život OSI u zajednici”, 2. Februara u Podgorici, 16. Februara u Bijelom Polju i 17. Februara u Beranama. Na navedenim događajima o detaljima projekta govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije slijepih.
Edukativne radionice su imale za cilj da pruže podršku osobama s invaliditetom I članovima njihovih porodica, u ostvarivanju što većeg mogućeg stepena samostalnosti radi njihovog lakšeg funkcionisanja u zajednici, pri čemu pravo na uživanje u sopstvenom izboru mjesta življenja mora biti zasnovano na načelu jednakosti sa drugima, što će u krajnjem omogućiti punu uključenost osoba s invaliditetom u zajednicu koje je zasnovano na ravnopravnom učešću u životu zajednice.
Svi prisutni na radionicama koje je vodila Marija Božović, bili su u prilici da se obuče kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti što dovodi do ostvarivanja najvećeg mogućeg stepena samostalnosti osoba s invaliditetom.
Počev od 29. decembra 2022. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa Ekvivalentom implementira dvanaestomjesečni projekat “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite OSI!“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom”.
Opšti cilj projekta: “Povećanje nivoa svijesti znanja o značaju pristupa zdravstvenoj zaštiti osoba sa invaliditetom bez diskriminacije”.
Specifični cilj projekta: “Promovisanje prava na jednako uživanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije osoba sa invaliditetom i podizanje nivoa svijesti zdravstvenih radnika o ljudskim pravima, dostojanstvu i autonomiji osoba sa invaliditetom”.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine zdravstveni radnici i osobe sa invaliditetom sa područja cijele Crne Gore.
Ovim projektom planiramo ostvarenje strateškog cilja: “Podizanje nivoa svijesti i znanja o uvažavanju prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije u skladu sa Konvencijom UN-a o pravima lica sa invaliditetom.“ Takođe, njegova realizacija će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom u ostvarivanju većeg stepena pristupa zdravstvenoj zaštiti.
U okviru ovog projekta u februaru se realizovala aktivnost Kreiranje, izrada i štampa informatora “Pristup zdravstvenoj zaštiti OSI” na standardnoj crnoj štampi, na uvećanoj crnoj štampi, na Brajevom pismu, u audio formatu.
- februara 2023. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj okončala je šestomjesečnu implementaciju projekta “Unaprijeđenje stepena saobraćajne kulture i prava OSI u saobraćaju!”, koji je podržan od komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2022 godini.
Opšti cilj projekta bio je doprinos poštovanju ljudskih prava osoba s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju i promociji jednakosti”.
Specifični cilj, projekta koji je ostvaren realizacijom aktivnosti je “Podizanje nivoa saobraćajne kulture i kreiranje preporuka za prevazilaženje evidentnih barijera sa kojima se susreću osobe s invaliditetom u saobraćaju.”
Realizacijom predviđenih aktivnosti projekta kao direktni korisnici bile su uključene sve osobe s invaliditetom koje žive ili borave na teritoriji Bijelog Polja, Podgorice i Bara, kao i prevoznici, preduzeća i agencije.”
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, kao nosilac projekta, sprovela je istraživanje o stepenu i vrsti diskriminacije sa kojom se suočavaju lica s invaliditetom prilikom ostvarivanja prava iz oblasti saobraćaja na teritoriji Bijelog Polja, Podgorice i Bara. Istraživanje sprovedeno je od strane tima istraživača za koje je prethodno bio organizovan trening na kojem su istraživači bili upoznati sa načinom i metodama istraživanja. Predviđeni period istraživanja trajao je dva mjeseca i odnosio se na terensko istraživanje kojom prilikom su istraživači evidentirali nivo pristupačnosti saobraćajne infrastrukture, signalizacije, objekata i informacija za lica s invaliditetom u Bijelom Polju, Podgorici i Baru. Nakon sprovedenog istraživanja izrađena je publikacija, koja pored rezultata sprovedenog istraživanja sadrži i mozaik fotografija koje uz korišćenje saobraćajnih znakova ukazuju na prisustvo diskriminacije lica s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju i konkretne preporuke za primjenu standarda pristupačnosti kada je ova oblast u pitanju. Takođe, izrađeno je 50 primjeraka promotivnih majici za potrebe projekta.
Publikacije i promotivne majce dijeljene su na prometnim saobraćajnicama u Podgorici 26. januara, Bijelom Polju 16 februara, i Baru 23 februara.
Tokom cijelog perioda implementacije projekta sprovedena je efektivna medijska kampanja za podizanje nivoa svijesti javnosti o uvažavanju prava lica s invaliditetom u oblasti saobraćaja. Medijskom kampanjom naglašena je i važnost otklanjanja barijera sa kojim se suočavaju lica s invaliditetom prilikom ostvarivanja prava iz oblasti saobraćaja, te ukazivanje i na to u kolikoj mjeri diskriminacija lica s invaliditetom u navedenoj oblasti utiče na ostvarivanje prava na slobodu kretanja, čije ograničavanje dovodi do socijalne isključenosti i nejednakosti lica s invaliditetom u odnosu sa drugima.
Sve ovo nedvosmisleno ukazuje da je sprovođenje ovog projekta direktno doprinijelo ostvarivanju sledećih strateških ciljeva:
- Dosljedna primjena i unapređenje postojećih propisa radi povećanja opšteg nivoa pristupačnosti fizičke sredine, javnog prevoza i usluga licima sa invaliditetom;
- Zaštita i unapređivanje prava lica sa invaliditetom u oblasti saobraćaja kroz efikasan sistem zaštite, razvijanjem prevencije i sprečavanjem diskriminacije;
- Obezbjeđivanje uslova za puno i aktivno učestvovanje lica sa invaliditetom u svim oblastima društvenog života na ravnopravnoj osnovi kroz razvoj i primjenu politike pružanja jednakih mogućnosti.
- Upoznavanje društva s problemima i pravima lica sa invaliditetom sistematskom i planskom edukacijom i informisanjem.
“Ekvivalent” u partnerstvu sa “Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj” od 29. decembra 2022. godine, implementira dvanaestomjesečni projekat “MonteAccessible!” koji je podržan od strane komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom”.
Opšti cilj projekta: “Doprinos većem stepenu uvažavanja ljudskih prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije i promocija jednakosti.”
Specifični cilj: “Iniciranje izmjena i dopuna zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti turizma u skladu sa odredbama Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom i Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i promocija uvažavanja ljudskih prava lica sa invaliditetom, bez diskriminacije, kroz ostvarivanje prava na pristup dobrim, uslugama i proizvodima koji su dio turističke ponude Crne Gore.”
Od 1. Februara I za članove Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj otpočeo sa radom servis “Videći/a pratilac/teljka”. U prethodnom periodu ovu uslugu koristilo je oko 6 osoba iz Bara i Ulcinja. Implementacija servisa “Videći pratilac” se realizuje u okviru projekta „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“, koji sprovodi Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa Udruženjem za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, a finansira Evropska unija kroz podršku za civilno društvo (CSF) i Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija Crne Gore.
Osnovni cilj projekta je unapređenje položaja osoba oštećenog vida u Crnoj Gori uz stvaranje uslova za uključivanje u sve oblasti društva na ravnopravnoj osnovi, kroz kreiranje nove usluge “Videći/a pratilac/teljka”. Kreiranje ove usluge omogućilo je da se osobe oštećenog vida koje je do sada koriste, bilo mlade ili starije, koje se kreću uz pomoć bijelog štapa ili ne, osamostale i uključe u društvene tokove, a da ne zavise od volje i raspoloživosti srodnika, prijatelja, komšija….
Predsjednik Organizacije Veselin Joketić prisustvovao je dvodnevnom bootcampu kojeg je 20 i 21 februara u Baru organizovala Opština Bar u saradnji sa Međunarodnim republikanskim institutom IRI. Bootcamp se organizovao u okviru projekta Osnaživanje kapaciteta i procesa za dobro upravljanje u Crnoj Gori, čiji je cilj doprinos daljem razvoju reformi unutar institucija, kako bi u saradnji sa organizacijama civilnog društva kvalitetno i efikasno odgovorile na potrebe građana. Bootcamp je bio namijenjen predstavnicima javne uprave na lokalnom i državnom nivou i predstavnicima organizacija civilnog društva iz Bara.
U posjeti Organizaciji slijepih za Bar I Ulcinj 28. Februara su bili članovi izborne posmatračke misije OSCE/ODIHR za predsjedničke izbore, dugoročni posmatrači Robert Mengam i Katarina Apel.
U razgovoru sa predsjednikom Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselinom Joketićem, Mengam je istakao da u Crnoj Gori 14 dugoročnih posmatrača prati predsjedničke izbore, te da će im se na dan izbora pridružiti još sto kratkoročnih posmatrača. Mengam i Apel pratiće predsjedičke izbore u Baru, Budvi, Ulcinju i na Cetinju, a do dana izbora, sastaće se sa velikim brojem sagovornika, među kojima su i predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom objasnili su oni.
Predsjednik Organizacije Veselin Joketić predstavio je gostima Organizaciju slijepih za Bar i Ulcinj, kao i na koji način osobe sa smetnjama vida mogu glasati na izborima.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 71-og člana različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina i auto put “Princeza Ksenija” za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Nož u vodi” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru 9. februara, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti naslove koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 8 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 229. broj časopisa za februar 2023. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo uobičajene aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
I u izvještajnom periodu u prostorijama društva redovno su organizovani treninzi u pikadu.
Jedan broj atletičara i rekreativaca društva trenirao je na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.