Izvještaj o radu Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za februar 2021. godine
Odlučni da realizujemo sve programom planirane aktivnosti, Organizacija je odgovorila na izazov koji je uslovila aktuelna zdravstvena situacija prilagodivši rad novonastalim epidemiološkim i finansijskim okolnostima. Tokom navedenog perioda postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju ove socio humanitarne organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u februaru, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2021. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat “Servis socijalnih usluga podrške za život u zajednici“ odobrenog od strane Caritasa Crne Gore kroz Program malih grantova u okviru Projekta „SOCIETIES 2 – Podrška organizacija civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i EU standardima na zapadnom Balkanu, 2. faza“, kojeg finansira Evropska Unija. Implementacija projekta u trajanju od 9 mjeseci započela je 1. februara 2021. godine.
Opšti cilj projekta je podrška i povećanje socijalnih usluga slijepim i teže slabovidim osobama u svrhu podsticanja njihove socijalne inkluzije.
Specifični ciljevi su povećanje kapaciteta organizacije za efikasno upravljanje inicijativama socijalne inkluzije, u cilju promocije i zagovaranja socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, u skladu sa standardima EU.
Direktna ciljna grupa su OSI – slijepe i teže slabovide osobe.
Ciljevi ovog projekta biće ostvareni putem realizacije aktivnosti: pružanjem individualne podrške slijepim i teže slabovidim osobama, redovnim radom Društvenog kluba, unaprijeđenje vještina i jačanje psihosocijalnih sposobnosti slijepih i teže slabovidih osoba.
Odlukom Komisije Opštine Bar o raspodjeli sredstava za projekte i programe nevladinih organizacija za 2020. godinu, dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2020. godinu. Implementacija programskih aktivnosti u trajanju od 12 mjeseci započela je 16. decembra.
Organizacija slijepih realizuje projekat „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva za ljudska i manjinska prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti u 2020 godini.
Implementacija projekta započela je od 31. oktobra 2020. godine u trajanju od 12 mjeseci.
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima; predstavnici medija; ukupna javnost.
Planirane aktivnosti u sklopu projekta, sadržaj audio časopisa, edukativni trening, seminari, panel diskusija i završna konferencija pružiće licima sa oštećenim vidom, predstavnicima medija ali i široj javnosti dodatnu priliku za informisanje i edukaciju i osiguraće pouzdan i prikladan način informisanja ciljne grupe u pristupačnom formatu.
Kroz implementaciju ovog projekta za osobe sa oštećenim vidom želimo realizovati strateški cilj za oblast pristupačnosti na način da ohrabrimo sredstva informisanja i komunikacija da u što većoj mjeri obezbijede pristupačnost informacija licima sa svim oblicima invaliditeta.
Shodno planiranim aktivnostima u sklopu projekta nastavljamo sa izdavanjem časopisa “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu.
Nevladina organizacija “Ekvivalent” organizovala je 25. i 26. februara 2021. godine u Baru dvodnevni trening “Ostvarivanje prava na socijalnu i dječiju zaštitu za osobe s invaliditetom”.
Trening je jedna od aktivnosti u okviru projekta “Podrška socijalnoj integraciji osoba s invaliditetom!”, koji nevladina organizacija “Ekvivalent” sprovodi u partnerstvu sa nevladinom organizacijom “Internacionalna policijska asocijacija Sekcija Crna Gora – IPA Montenegro” uz finansijsku podršku Ministarstva finansija i socijalnog staranja Crne Gore.
Prisutni su bili u prilici da se upoznaju sa zakonskim okvirom i procedurama za ostvarivanje prava iz oblasti socijalne i dječje zaštite za osobe s invaliditetom. Trening su vodili istaknuti aktivisti pokreta za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom,kome su prisustvovali Predsjednik Organizacije Veselin Joketić I Personalni Asistent Nikoleta Sjekloća.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 79 članova različite strukture i starosne dobi.
Zbog aktuelne situacije izazvane virusom Covid 19 pomagali smo našim članovima koji su u stanju socijalne potrebe. Početkom februara Caritas Bara dodjelio je za četiri člana organizacije osnovne životne namjernice i sredstva za higijenu.
Konstantno radimo na ažuriranju podataka za svoje članove u elektronskoj bazi Saveza slijepih Crne Gore.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja slijepih i teže slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma Dvanaest porotnika” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u utorak, 9. februara, sa početkom u 17 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa, jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove, kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka Organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 543 snimljenih djela. U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 8 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 205. broj časopisa za februar 2021. Godine. Časopis je besplatan, i kroz ustaljene rublike pruža kaleidoskop divnih priloga u kojima se može istinski uživati.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”. Na našoj zvaničnoj web stranici svi zainteresovani pored ostalog mogu pronaći i informacije kao što je radno vrijeme poslovnih prostorija, uputstva o korišćenju subvencija kao i korisne informacije o pravima osoba sa invaliditetom. Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Posjeduje Brajeve štampače, UV štampač, 3D štampač, kolor i crno bjele štampače i kopir aparate, mašinu za plastifikaciju i mašine za povezivanje štampanih materijala.
Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U štampariji mogu se štampati: Knjige, časopisi, informativni materijali (naljepnice o radnom vremenu, brošure, leci i dr. na Brajevom pismu i uvećanom crnom tisku.);
- Dokumenta za rad Organizacije;
- Reklamno propagandni materijal na UV i 3D štampi;
U štampariji se vrši i štampanje po narudžbi za druge ustanove.
U februaru smo odštampali različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju zdravstvenih ustanova i drugim institucijama i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i licima bez invaliditeta. U štampariji su radno angažovana 2 naša člana, čime je Organizacija dala konkretan doprinos zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub, kao korisnički servis, u kojem se nalaze elektronski govorni pikado, led televizor, šahovske garniture, društvene igre, računar sa govornim softverom. Korisnicima Kluba je i u proteklom mjesecu bilo omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće. Za nesmetan rad Društvenog kluba angažovana je jedna naša članica, čime je Organizacija dala konkretan doprinos zapošljavanju svoga članstva.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta, pa kako je i poznato i u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti.
Sa zadovoljstvom ističemo da smo od 12.februara 2021. Godine izdejstvovali subvenciju kod DOO Sportsko Rekreativnog Centra Bar. Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” imaju pravo na besplatne kartice za rekreativno korišćenje atletske staze na terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
Tokom februara jedan broj članova sportskog društva je trenirao na atletskim terenima u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori. Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.
Uz veliko ulaganje ličnih napora i timskim radom nastojali smo da realizujemo sve programske aktivnosti, ali i da se borimo za dobijanje povjerenja novih donatora.
Pred nama su novi izazovi i brojni zadaci koje ćemo i u narednom periodu realizovati. U svakom trenutku nastojaćemo da ostvarimo ciljeve i opravdamo povjerenje članova zbog kojih i postojimo. Prihvatamo sve sugestije i prijedloge osoba sa poteškoćama vida, koje i ovim putem pozivamo da se u što većoj mjeri uključe u rad organizacije, jer samo zajedno možemo da se izborimo za bolji status osoba sa invaliditetom u društvu.