IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA MART 2022. GODINE
Tokom navedenog perioda postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti
na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju ove
socio-humanitarne organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2022. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom- 2021“
Implementacija projekta u trajanju od 12 mjeseci započela je 30. decembra 2021. godine.
Projekat za opšti cilj ima: “Omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom.“ Njegova realizacija će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica u ostvarivanju većeg stepena njihove socijalne integracije kroz pružanje usluga socijalne zaštite u širem smislu.
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti je osnažiti osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i poboljšanja socijalne inkluzije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica sa područja cijele Crne Gore.
Tokom marta u skladu sa planiranim aktivnostima projekta „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, realizovano je sledeće:
- Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je I u proteklom mjesecu pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom i članove njihovih porodica. Putem sprovođenja pravnog savjetovališta pružena je direktna podrška ponaosob svim osobama s invaliditetom i članovima njihovih porodica koje su zatražile ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
U skladu sa aktivnostima projekta, organizovali smo jednodnevne edukativne treninge “Ostvarivanje prava na socijalnu i dječiju zaštitu za osobe s invaliditetom” I to: 3. marta u Herceg Novom, 10. marta u Nikšiću, 15. marta u Bijelom Polju, 24. Marta u Pljevljima i 31. marta u Baru..
Na navedenim događajima o detaljima projekta govorio je Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije slijepih. Na treninzima koje je vodio Milorad Hajrović, istaknuti aktivista pokreta za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom, svi prisutni bili su u prilici da se upoznaju sa zakonskim okvirom i procedurama za ostvarivanje prava iz oblasti socijalne i dječije zaštite za osobe s invaliditetom. Putem treninga smo osnažili i informisali lica s invaliditetom i članove njihovih porodica o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Počev od 17. decembra 2021. godine u trajanju od osam mjeseci, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj implementira Projekat „Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2021 godini.
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima.
Direktne ciljne grupe su osobe sa invaliditetom koje imaju poteškoće u korišćenju usluga u saobraćaju; predstavnici pružaoca usluga u saobraćaju; članovi porodice, prijatelji; komšije; ukupna javnost.
Indirektne ciljne grupe su: građani; lokalne zajednice u kojoj borave i žive lica sa invaliditetom; zainteresovana javnost i mediji.
U sklopu projekta Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je seminare na temu “Poštovanje ljudskih prava i zabrana diskriminacije osoba s invaliditetom kao učesnika u saobraćaju”, za osobe sa invaliditetom I to: 14. marta u Bijelom Polju za sjeverni region Crne Gore i 25. marta u Baru za južni region Crne Gore. Na ovim seminarima razgovaralo se o aktuelnim temama vezanih za antidiskriminacionu legislativu po pitanju korišćenja i unaprijeđenja opšteg nivoa pristupačnosti fizičke sredine, javnog prevoza i usluga licima sa invaliditetom u saobraćaju.
Seminare je vodila Marija Božović istaknuti aktivista pokreta za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom.
U okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore realizovali smo projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”. Njegova implementacija u trajanju od četiri mjeseca je završena 4. marta. Jedan od ciljeva ovog servisa bio je povećanje socijalne inkluzije osoba sa smetnjama vida, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to doprinijelo je i njihovoj mobilnosti ali i sve jačoj prisutnosti u zajednici. Svrha ovog servisa bila je samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo. Dva personalna asistenta pružala su personalnu asistenciju u prostorijama Organizacije, ali po potrebi i na terenu jednom broju članova. Usluge koje su sa uspjehom personalni asistenti pružali korisnicima su u vidu podrške pri kretanju, prevozu, u informisanju, nabavci osnovnih životnih namjernica, plaćanju komunalija, pomoć pri odlasku kod ljekara, pomoć u nabavci ljekova i u sprovođenju drugih neophodnih aktivnosti slijepih i teže slabovidih lica.
NVO Ekvivalent u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj, od 22. decembra 2021. godine realizuje dvanajestomjesečni projekat “Pristupačnost turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom!”. Projekat je podržan od strane komisije Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom “Pristupačnost objekata licima sa invaliditetom – kao načelo pri planiranju i izgradnji objekata “.
Konkretni cilj koji je predviđen ovim projektom je: “Stvaranje preduslova za formiranje pristupačne turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom kroz unapređenje zakonodavnog okvira i kreiranje internet portala sa portfoliom pristupačnih smještajnih kapaciteta, turističkih sadržaja i turističkih paket aranžmana”.
Sprovođenjem planiranih aktivnosti predloženog projekta biće ostvaren doprinos većem stepenu dostupnosti informacija i ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom i Ustavom Crne Gore.
Realizacija ovog projekta doprinijeće ostvarivanju sledećih strateških ciljeva:
Povećanju ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima UN Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, Ustavom Crne Gore i zakonom;”
Poboljšana primjena propisa radi povećanja opšteg nivoa pristupačnosti objekata u javnoj upotrebi!”
Dostupnije informacije o pristupačnim objektima u javnoj upotrebi!”.
Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa lokalnim organizacijama slijepih za Bar i Ulcinj; Nikšić, Šavnik i Plužine; Pljevlja i Žabljak realizuje projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“.
Opšti cilj projekta je doprinos daljoj zaštiti ljudskih prava i uključivanju osoba s invaliditetom.
Specifični cilj projekta je poboljšavanje uslova e-pristupačnosti na lokalnom nivou za osobe s invaliditetom. Ovaj cilj dovodi do rezultata da će OSI imati dostupne i pristupačne informacije na web sajtovima lokalnih samouprava. Te će tako osobe djelimično oštećenog vida moći da koriste elemente pristupačnosti na web sajtu.
Projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.
Međunarodni dan žena 8. mart, pripadnice ljepšeg i nježnijeg pola nastoje da obilježe na poseban način i mi im u tome izlazimo u susret. Za tu priliku, Organizacija obezbjedila je i uručila članicama poklone kao znak pažnje. Zbog aktuelne epidemiološke situacije u zemlji izostalo je tradicionalno organizovano obilježavanje i okupljanje.
U periodu od 28. mjarta do 1. aprila Caritas Crne Gore u Budvi organizovao je obuku u okviru ACCENT projekta na temu Komunikacija i timski rad. Navedenu obuku pohađala je Muradija Ibrahimović radnica društvenog kluba Organizacije slijepih za Bar I Ulcinj.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 76 članova različite strukture i starosne dobi.
Naročiti napor uložili smo u zaštiti postojećih i ostvarivanju novih prava na beneficije osoba sa smetnjama vida sa teritorija Opština Bar i Ulcinj.
Angažovali smo se na ostvarivanju povoljnosti za osobe sa smetnjama vida kod Crnogorskog Telekoma. Obezbjeđeni su popusti na pružanje usluga fiksne i mobilne telefonije, interneta i kablovske televizije. Kao korisnici Telekom usluga, osobe sa invaliditetom imaju prioritet pri otklanjanju kvarova na pristupnim linijama i terminalnoj opremi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Gojine utvare” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u četvrtak,17. marta, sa početkom u 17 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 561 snimljenih djela.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 6 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 218. broj časopisa za mart 2022. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,
a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u poslijepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” i u proteklom periodu redovno su trenirali pikado pripremajući se za predstojeća takmičenja. Jedan broj atletičara i rekreativaca društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.
Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.