Tokom decembra tekuće godine postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2021. godinu.
Predano smo radili na kreiranju projektnih ideja koje pozitivno mogu doprinijeti uključivanju članstva u različite aktivnosti. Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, pod nazivom „Recimo NE diskriminaciji lica sa invaliditetom- 2021“
Implementacija projekta u trajanju od 12 mjeseci započela je 30. decembra 2021. godine.
Projekat za opšti cilj ima: “Omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom.“ Takođe, njegova realizacija će doprinijeti unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica u ostvarivanju većeg stepena njihove socijalne integracije kroz pružanje usluga socijalne zaštite u širem smislu.
Specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti je osnažiti osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i poboljšanja socijalne inkluzije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta čine osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica sa područja cijele Crne Gore.
Glavne aktivnosti predloženog projekta čija realizacija će omogućiti ostvarivanje zadatog cilja su sledeće:
Organizovanjem i održavanjem edukativnih treninga osnažićemo i informisati lica s invaliditetom i članove njihovih porodica o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite. Zatim kroz održavanje radionica o samostalnom životu u zajednici biće obučene osobe s invaliditetom kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti i nesmetano funkcionišu u zajednici.
Pored toga u okviru realizacije ovog projekta organizovaćemo Dane otvorenih vrata za sve zainteresovane osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica koji će imati mogućnost da se kroz neposrednu komunikaciju sa aktivistima za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom i razmjenu iskustava sa ostalim učesnicima ove aktivnosti upoznaju sa vrstama i pristupom postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Putem sprovođenja pravnog savjetovališta biće pružena direktna podrška ponaosob svim osobama s invaliditetom i članovima njihovih porodica koje zatraže ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite. Obzirom na to da značajan broj osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica nije dovoljno informisan o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite izradićemo informatory sa svim neophodnim podacima o predviđenim pravima iz oblasti socijalne i dječije zaštite koja se odnose na osobe s invaliditetom, utvrđenim vrstama i pristupu postojećim uslugama kako bi u što većoj mjeri unaprijedili stepen socijalne integracije osoba s invaliditetom.
Počev od 17. Decembra 2021. Godine u trajanju od osam mjeseci, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj sprovodi Projekat „Učinimo pristupačan saobraćaj za OSI“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva kapitalnih investicija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, u 2021 godini.
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima.
Direktne ciljne grupe su osobe sa invaliditetom koje imaju poteškoće u korišćenju usluga u saobraćaju; predstavnici pružaoca usluga u saobraćaju; članovi porodice, prijatelji; komšije; ukupna javnost.
Indirektne ciljne grupe su; građani; lokalne zajednice u kojoj borave i žive lica sa invaliditetom; zainteresovana javnost i mediji.
Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom, koja je od 2009. godine dio pravnog sistema Crne Gore, prepoznaje i definiše „pristupačnost“ kao jedno od osnovnih načela Konvencije, ali i posebno ljudsko pravo osoba sa invaliditetom. U članu 9 definiše obavezu država potpisnica da osiguraju pristupačnost kako fizičkog okruženja, tako i saobraćaja uopšte.
U sklopu projekta biće organizovani edukativni seminari i okrugli sto kao i izrađena brošura “OSI kao učesnik u saobraćaju”.
Aktivnosti koje su planirane ovim projektom nastale su kao odgovor na neke od prepoznatih potreba ciljne grupe, a to su:
“Promovisanje ravnopravnog korišćenja usluga javnog prevoza od strane OSI.
Podizanje nivoa svijesti građana da oni sami mogu biti prepreka za uključenost lica sa invaliditetom u tokove saobraćaja, a isto tako svojim savjesnim ponašanjem mogu uticati na uklanjanje tih prepreka.”
Dakle, pristupačnost javnog saobraćaja podrazumijeva pristupačna sredstva javnog prevoza, pristupačne objekte; autobuske i željezničke stanice, aerodrome, luke, saobraćajnice i druge javne prostore koji su namijenjeni saobraćaju, informacije o prevoznim sredstvima i linijama, informaciono-komunikacione tehnologije koje pružaju i omogućavaju korišćenje usluge saobraćaja.
Realizacija ovog projekta doprinijeće ostvarivanju sledećih strateških ciljeva:
“Obezbjeđivanje uslova za puno i aktivno učestvovanje lica sa invaliditetom u svim oblastima društvenog života na ravnopravnoj osnovi kroz razvoj i primjenu politike pružanja jednakih mogućnosti;
Upoznavanje društva s problemima i pravima lica sa invaliditetom, sistematskom i planskom edukacijom i informisanjem.”
U okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore realizujemo projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”. Njegova implementacija počela je od 5. novembra u trajanju od četiri mjeseca. Dva personalna asistenta u decembru pružala su personalnu asistenciju u prostorijama Organizacije, ali po potrebi i na terenu jednom broju članova. Podrška je podrazumijevala pomoć osobama sa smetnjama vida pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namirnica, plaćanje komunalija, prevoz u različite svrhe, kao i neophodnu pomoć u informisanju. Pružanjem personalne asistencije doprinijeli smo socijalizaciji, poboljšanju kvaliteta života i učešću u raznim društvenim aktivnostima za 15 članova.
- Jula otpočela je implementacija projekta „Program rada Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“, koji je podržan od strane komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2021. godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao nevladinoj Organizaciji koja za Opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2021. godinu.
U sklopu projekta podržane su redovne aktivnosti kontinuiranog rada i obavljanja osnovne djelatnosti u Organizaciji kao i druge aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja I integraciju osoba bez vida, članova naše organizacije.
NVO Ekvivalent u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj, od 22. Decembra 2021. godine realizuje projekat “Pristupačnost turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom!”, Projekat u trajanju od 12 mjeseci podržan je od strane komisije Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom “Pristupačnost objekata licima sa invaliditetom – kao načelo pri planiranju i izgradnji objekata “.
Konkretni cilj koji je predviđen ovim projektom je: “Stvaranje preduslova za formiranje pristupačne turističke ponude Crne Gore osobama s invaliditetom kroz unapređenje zakonodavnog okvira i kreiranje internet portala sa portfoliom pristupačnih smještajnih kapaciteta, turističkih sadržaja i turističkih paket aranžmana”.
Sprovođenjem planiranih aktivnosti predloženog projekta biće ostvaren doprinos većem stepenu dostupnosti informacija i ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom i Ustavom Crne Gore.
Realizacija ovog projekta doprinijeće ostvarivanju sledećih strateških ciljeva:
Povećanju ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima UN Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, Ustavom Crne Gore i zakonom;”
Poboljšana primjena propisa radi povećanja opšteg nivoa pristupačnosti objekata u javnoj upotrebi!”
Dostupnije informacije o pristupačnim objektima u javnoj upotrebi!”.
Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa lokalnim organizacijama slijepih za Bar i Ulcinj; Nikšić, Šavnik i Plužine; Pljevlja i Žabljak realizuje projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“.
Opšti cilj projekta je doprinos daljoj zaštiti ljudskih prava i uključivanju osoba s invaliditetom.
Specifični cilj projekta je poboljšavanje uslova e-pristupačnosti na lokalnom nivou za osobe s invaliditetom. Ovaj cilj dovodi do rezultata da će OSI imati dostupne i pristupačne informacije na web sajtovima lokalnih samouprava. Te će tako osobe djelimično oštećenog vida moći da koriste elemente pristupačnosti na web sajtu.
Projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.
U Crnoj Gori ne postoji pluralizam usluga za podršku za život u zajednici i podršku osobama sa oštećenim vidom, a usluga-videći pratilac, koja je počela u Podgorici, Nikšiću i Bijelom Polju, omogućiće osobama oštećenog vida da se socijalizuju i aktivnije uključe u društveni život.
To je saopšteno na konferenciji “Videći pratilac” koja je održana 16. Decembra u Podgorici u okviru istoimenog projekta, koji sprovodi Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Nikšić, Šavnik i Plužine, uz finansijsku podršku Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Ovom događaju prisustvovao je i u njenom radu učestvovao Predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
Biblioteka za slijepe Crne Gore upriličila je Omaž književnici Ljubici Zeković u utorak, 21. decembra 2021. godine, u prostorijama te ustanove. Na navedenom događaju bio je prisutan i Predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
- decembra Predsjednik Internacionalne policijske organizacije mr Ivan Pekić, koordinator za obrazovanje i edukaciju profesor Neđeljko Đurović i zamjenik koordinatora za bezbjednost IPA organizacije Boris Janković posjetili su Organizaciju slijepih za Bar i Ulcinj i tom prilikom poklonili su novogodišnje paketiće za djecu iz Organizacije slijepih.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić, zahvalio se na donaciji novogodišnjih paketića za djecu iz Organizacije. On je prisutne goste upoznao sa radom udruženja.
Predsjednik Internacionalne policijske organizacije mr Ivan Pekić predstavio je organizaciju na čijem se čelu nalazi.
Tokom susreta dogovoreni su planovi za narednu saradnju i postignut načelni stav o potpisivanju sporazuma o međusobnoj saradnji.
Predstavnice modne agencije ”TOP 3 MODELS” Montenegro iz Bara posjetile su, 24. decembra Organizaciju slijepih za Bar i Ulcinj i tom prilikom poklonili novogodišnje paketiće za djecu iz Organizacije slijepih. Paketiće su uručile Mis Crne Gore 2020, Lorna Huremović i Tea Šćekić, Mini Top Model Svijeta sa vlasnicom agencije i nacionalnim direktorom za državna i svjetska takmičenja, Ivanom Šćekić.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić, zahvalio se na donaciji novogodišnjih paketića. On je prisutne goste upoznao sa radom ove nevladine i neprofitne organizacije osoba sa invaliditetom, koja okuplja slijepa i teže slabovida lica, i u kojoj je zaposleno pet osoba sa poteškoćama vida.
Gospođa Ivana Šćekić, direktorica modne agencije ”TOP 3 MODELS” Montenegro, predstavila je prisutnima misiju njene agencije.
Tokom susreta dogovoreni su planovi za narednu saradnju.
Potpredsjednica Opštine Bar Tanja Spičanović uručila je 30. decembra u maloj Sali opštine Bar novogodišnje paketiće Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, Udruženju roditelja djece sa posebnim potrebama i NVO “Adria”.
Tom prilikom istakla je značaj aktivnosti ovih udruženja na poboljšanju i unapređenju razvoja djece i mladih sa smetnjama u razvoju, kao i OSI. U ime djece i roditelja, predstavnici udruženja su se zahvalili Opštini za pažnju i podršku koju im pružaju.
Povodom završetka još jedne uspješne godine, najmlađima su od Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj i ove godine podijeljeni novogodišnji paketići.
Upravni odbor Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj 23. decembra u službenim prostorijama u Baru održao je XVI redovnu sjednicu XIV saziva. Na sjednici kojoj su prisustvovali svi članovi Upravnog odbora razmatrana su i usvojena sledeća dokumenta:
Zapisnik sa XV sjednice Upravnog odbora održane 23. septembra 2021. godine;
Izvještaj o radu i finansijsko materijalnom poslovanju između dvije sjednice Upravnog odbora;
Molbe o učlanjenju novih članova u Organizaciju;
Nacrt programa rada Organizacije za 2022. godinu;
Nacrt finansijskog plana Organizacije za 2022. godinu.
Takođe, usvojeno je i niz odluka za uspješno i nesmetano funkcionisanje Organizacije.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 79 članova različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Apsulutnih sto” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru 20. decembra, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
Interaktivnu adaptaciju filma uživo radio je saradnik Biblioteke za slijepe Crne Gore profesor Igor Tomić.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 557 snimljenih djela.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 8 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 215. broj časopisa za decembar 2021. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,
a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u poslijepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Upravni odbor Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” 23. decembra u prostorijama društva u Baru, održao je IV redovnu sjednicu I saziva. Na sjednici kojoj su prisustvovali svi članovi Upravnog odbora razmatrana su i usvojena sledeća dokumenta:
- Zapisnik sa prethodne sjednice upravnog odbora društva
- Plan rada za 2022. godinu
- Finansijski plan za 2022. godinu
Takođe, usvojeno je i niz odluka za uspješno i nesmetano funkcionisanje društva.
Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” i u proteklom periodu redovno su trenirali pikado pripremajući se za predstojeća takmičenja. Jedan broj atletičara i rekreativaca društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.
Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.