IZVJEŠTAJ O RADU ORGANIZACIJE SLIJEPIH ZA BAR I ULCINJ ZA NOVEMBAR 2021. GODINE
Tokom novembra tekuće godine postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2021. godinu.
Predano smo radili na kreiranju projektnih ideja koje pozitivno mogu doprinijeti uključivanju članstva u različite aktivnosti. Kako bismo što bolje osigurali da budu i realizovane aktivnosti predviđene godišnjim programom rada, učestvovali smo na jednom broju konkursa.
U okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore odobren nam je projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”. Njegova realizacija počela je od 5. novembra u trajanju od četiri mjeseca. Dva personalna asistenta u novembru pružala su personalnu asistenciju u prostorijama Organizacije, ali po potrebi i na terenu jednom broju članova. Podrška je podrazumijevala pomoć osobama sa smetnjama vida pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namirnica, plaćanje komunalija, prevoz u različite svrhe, kao i neophodnu pomoć u informisanju. Pružanjem personalne asistencije doprinijeli smo socijalizaciji, poboljšanju kvaliteta života i učešću u raznim društvenim aktivnostima za 15 članova.
- Jula otpočela je zvanično implementacija projekta „Program rada Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“, koji je podržan od strane komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2021.godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao nevladinoj organizaciji koja za Opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2021. godinu.
U sklopu projekta podržane su redovne aktivnosti kontinuiranog rada i obavljanja osnovne djelatnosti u Organizaciji kao i druge aktivnosti koje doprinose poboljšanju položaja i integraciju osoba bez vida, članova naše organizacije.
Savez slijepih Crne Gore u partnerstvu sa lokalnim organizacijama slijepih za Bar i Ulcinj; Nikšić, Šavnik i Plužine; Pljevlja i Žabljak realizuje projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“. Unaprjeđenje stanja u domenu e-pristupačnosti, pristupačnosti formulara i drugih elektronskih materijala, koji su namijenjeni opštoj upotrebi od strane svih građana na nivou lokalne samouprave preduslov je za ostvarivanje prava i ravnopravnog i jednakog učešća OSI.
Opšti cilj projekta je doprinos daljoj zaštiti ljudskih prava i uključivanju osoba s invaliditetom.
Specifični cilj projekta je poboljšavanje uslova e-pristupačnosti na lokalnom nivou za osobe s invaliditetom. Ovaj cilj dovodi do rezultata da će OSI imati dostupne i pristupačne informacije na web sajtovima lokalnih samouprava. Te će tako osobe djelimično oštećenog vida moći da koriste elemente pristupačnosti na web sajtu.
Projekat „E- pristupačnošću do građanskog aktivizma OSI“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika- M'BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), Friedrich Ebert Stftung (FES), NVO Politikon mreža i NVO Centar za istraživanje i zaštitu ptica (CZIP). Program finansira Evropska unija.
- novembra u maloj Sali opštine Bar promovisan je pilot projekat NVO Taktilo Bara i Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj koji je finansijski podržan na konkursu za raspodjelu sredstava za NVO u 2020. godini. Riječ je o planu faznog uvodjenja kreativnih taktilnih staza u Baru, faza 1 idejno rješenje za prioritetnu zonu Topolica I
Na samom početku sastanka Predsjednik organizacije slijepih za Bar I Ulcinj Veselin Joketić je pozdravio prisutne i iskazao svoje zadovoljstvo za priređeni sastanak i mogućnost prezentovanja riješavanja ugradnje taktilnih staza u Baru.
On je između ostalog kazao: ,,Nije pretjerano reći da ne postoji niti jedna adekvatna trotoarska površina koja je napravljena da pomogne slijepim osobama olakšano kretanje kroz grad integracijom taktilnih staza. Obaveza svakog razvijenog grada jeste da svoje trotoarske površine prilagodi ovim potrebama, a Bar sigurno ima zadatak da ovo uređenje izvede u dogledno vrijeme. Postojeća zvučna signalizacija nije dovoljna kako bi se sugrađani Bara koji imaju problema sa vidom kretali sigurno po gradu. Prvi korak za poboljšanje potreba osoba sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida je napravljen uvođenjem zvučne signalizacije na glavnim raskrsnicama grada ali predstoji jako veliki posao koji treba uraditi da bi se situacija dovela do zadovoljavajućeg nivoa”.
Goran Janković je u ime Taktilo Bar prezentovao plan faznog uvodjenja kreativnih taktilnih staza u Baru, faza 1 idejno rješenje za prioritetnu zonu Topolica I.
On je tom prilikom kazao: ,,Taktilo Bar će planiranjem taktilnih staza u saradnji sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj napraviti neophodan korak ka razrješenju ovog problema. Sigurni smo da Taktilo BAR može pozitivno uticati prije svega na kvalitet i sigurnost kretanja slijepih i slabovidih osoba.
Pilot projekat Taktilo Bar je veoma specifičan projekat koji ima za cilj kreativno razrješenje dugogodišnjeg problema u Opštini Bar u kojem nema funkcionalnih taktilnih staza koje OSI mogu da koriste za bezbjedno učestvovanje u saobraćaju. Ideja se ogleda u kreativnom osmišljavanju sistema Taktilo Bar, tj. popločanja za osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida, poznatijim kao taktilne staze. Cilj projekta je da unaprijedi stanje grada na polju arhitektonskih barijera i planiranja taktilnih staza na području teritorije Topolica I.
Specifičnost ovog projekta ogleda se u njegovoj inovativnosti da se na kreativan, ali prije svega praktičan način, obezbijedi mogućnost formiranja taktilnih staza u Baru u dogledno vrijeme i kroz različite faze. Kreativni aspekt Taktilo Bar projekta je njegova apsolutna prilagodljivost lokalnom kontekstu i lokalnim potrebama kao i polifunkcionalnost budućeg idejnog rješenja. Praktičnost istog je najbitniji aspekt utoliko što će se osmisliti strategija za konkretno razrješavanje problema nepostojanja taktilnih staza u Baru”.
Prezentaciji su u ime opštine Bar prisustvovali Lara Dabanović i Damir Mašović samostalni savjetnici za uređenje prostora u opštini Bar kao i Ammar Borančić savjetnik za odnose sa javnosti u kabinetu predsjednika opštine.
Vrlo brzo nakon stupanja na funkciju novi v.d. direktor Doma zdravlja Bar Vuk Vujović, 4. novembra u svom kabinetu u Domu zdravlja Bar organizovao je sastanak sa predsjednikom Udruženja slijepih za Bar i Ulcinj, Veselinom Joketićem i njegovim saradnicima. Razgovarano je o unaprijeđenju saradnje i načinima na koje ova ustanova može da izađe u susret i pomogne u radu i zdravstvenoj zaštiti slijepih i slabovidih osoba sa područja dvije najjužnije crnogorske opštine. Direktor Vuk Vujović je kazao: ,,Dom zdravlja Bar će nastaviti da predano radi u interesu i na dobrobit svih osiguranika. Naša osnovna intencija je da se približimo građanima i da usluge Doma zdravlja još više učinimo dostupnim svima ali posebno Osobama sa smetnjama vida“, istakao je Vujović.
Predsjednik Organizacije Veselin Joketić zahvalio je direktoru doma zdravlja Bar što je na svoju inicijativu iskazao potrebu da organizuje ovaj sastanak i to je rijetkost u praksi čelnih ljudi u institucijama. On je govorio o neophodnoj saradnji i unapređenju usluga u pristupačnom prostoru u ovoj zdravstvenoj ustanovi za osobe sa smetnjama vida.
U saradnji sa organizacijom Crvenog krsta Bar pomagali smo našim članovima koji su u stanju socijalne potrebe.
S tim u vezi 15. novembra uputili smo spiskove za članove kojima su potrebne osnovne životne namirnice. Svi oni su dobili pomoć tokom mjeseca novembra.
Stručna javna rasprava o Nacrtu Odluke o Budžetu Opštine Bar za 2022. godinu održana je 29. novembra u sali Skupštine Opštine Bar.
Ovom skupu u ime Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj prisustvovao je predsjednik Veselin Joketić koji je svojim sugestijama doprinio izradi kvalitetnog predloga navedenog akta za Organizaciju slijepih i njeno članstvo.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 78 članova različite strukture i starosne dobi.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti, za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel Sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
Zahvaljujući sporazumu o saradnji Organizacije i Kulturnog centra Bar naši članovi su od 12. do 15. novembra besplatno prisustvovali filmskim projekcijama u Domu kulture u Baru.
Organizovali smo redovnu projekciju filma “Marni” u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u četvrtak, 18. novembra, sa početkom u 18 časova, kojoj su po običaju prisustvovali mahom mlađi gledaoci.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 556 snimljenih djela.
U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu.
Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 11 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 214. broj časopisa za novembar 2021.godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,
a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad. Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U izvještajnom periodu smo odštampali različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju zdravstvenih ustanova i drugim institucijama i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis. Posjetiocima kluba i u proteklom mjesecu bilo je omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Na Memorijalnom Međunarodnom turniru u govornom pikadu za slijepe “Sarajevo 2021” koji je održan 6. novembra u Sarajevu, pikado ekipa Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ dobila je pehar za osvojeno prvo mjesto. Ekipu su predstavljali: Muradija Ibrahimović, Veselin Joketić, Miroslav Savović i Mitar Đukanović. U konkurenciji slijepih igrača B1 na stazi jedan Muradija Ibrahimović osvojila je zlatnu medalju, dok je na stazi dva Veselin Joketić osvojio bronzanu medalju. U konkurenciji slabovidih igrača B2 na stazi tri Miroslav Savović osvojio je bronzanu medalju.
Turnir je organizovalo Sportsko društvo slijepih i slabovidnih Kantona Sarajevo, a učestvovalo je osam ekipa iz: Srbije, Crne Gore, Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Sportsko rekreativno društvo OSI „Bar“, 28.novembra u prostorijama Organizacije slijepih u Baru organizovalo je 1. pojedinačni šahovski turnir za osobe bez vida i slabovide.
Na otvaranju turnira prisutnim takmičarima obratila se Marija Božović, Predsjednik Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ koja je i zvanično otvorila turnir.
Učestvovalo je sedam igrača i igralo se po Berger sistemu (svako sa svakim).
Nakon sedam odigranih kola u izuzetno jakoj konkurenciji prvo mjesto je zauzeo Zijadin Peročević, drugi je bio Veselin Joketić, dok je treće mjesto pripalo Sanji Šljivančanin.
Učesnicima turnira organizator je dodijelio diplome.
Sudija Pavle Vukić korektno je obavio posao koji mu je bio povjeren.
Turnir je protekao u fer i sportskoj atmosferi.
Golbal reprezentacija Crne Gore osvojila je sedmo mjesto na Evropskom prvenstvu u Samsunu i izborila opstanak u A diviziji.
Crnogorska selekcija debitantski nastup u A diviziji završila je sa dva trijumfa i pet poraza.
U grupi savladala je Grčku 12:5, a poražena je od Njemačke 6:4, Turske 6:4 i Finske 9:8.
Izgubila je u četvrtfinalu od Litvanije 15:9 i u mecu za 5. i 6. Mjesto od Belgije 6:5, zlatnim golom početkom drugog produžetka.
Crnogorska reprezentacija u Samsunu nastupila je u sastavu: Miloš Ranitović, Goran Macanović, Nikola i Marko Nikolić i Mirnes Ramović, a predvođena je sa klupe selektorom Nikolom Čurovićem.
Crna Gora je nastup u elitnom rangu, među deset najboljih evropskih selekcija, izborila plasmanom u finale B šampionata Evrope, početkom juna u finskom Lahtiju.
Predsjednik skupštine Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” Veselin Joketić prisustvovao je na svečanosti paraolimpijskog komiteta Crne Gore povodom proglašenja najuspješnijih paraolimpijaca u 2021. godini. koja je održana 22. novembra u hotelu „Ramada“ u Podgorici.
Članovi Sportsko rekreativnog društva OSI “Bar” i u proteklom periodu redovno su trenirali pikado pripremajući se za predstojeća takmičenja. Jedan broj atletičara i rekreativaca društva je trenirao na atletskim terenima sportsko rekreativnog centra Topolica u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.
Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.