Izvještaj o radu Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za maj 2021. godine
Tokom maja postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju ove socio-humanitarne organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u mjesecu za nama, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2021. godinu.
Komisija opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, na sjednici održanoj dana 29.04.2021. godine, donijela je odluku o raspodjeli sredstava za projekte i programe nevladinih organizacija za 2021.godinu.
Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2021. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, realizuje projekat “Servis socijalnih usluga podrške za život u zajednici“ odobrenog od strane Caritasa Crne Gore kroz Program malih grantova u okviru Projekta „SOCIETIES 2 – Podrška organizacija civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i EU standardima na zapadnom Balkanu, 2. faza“, kojeg finansira Evropska Unija. Implementacija projekta u trajanju od 9 mjeseci započela je 1. februara 2021. godine.
Opšti cilj projekta je podrška i povećanje socijalnih usluga slijepim i teže slabovidim osobama u svrhu podsticanja njihove socijalne inkluzije.
Specifični ciljevi su povećanje kapaciteta organizacije za efikasno upravljanje inicijativama socijalne inkluzije, u cilju promocije i zagovaranja socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, u skladu sa standardima EU.
Direktna ciljna grupa su OSI – slijepe i teže slabovide osobe.
Ciljevi ovog projekta se ostvaruju putem realizacije aktivnosti: pružanjem individualne podrške, redovnim radom Društvenog kluba, unaprijeđenje vještina i jačanje psihosocijalnih sposobnosti slijepih i teže slabovidih osoba.
U okviru ovog projekta tokom maja funkcionisao je servis usluga individualne podrške. Jedan od ciljeva ovog servisa je povećanje socijalne inkluzije osoba sa smetnjama vida, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to doprinosi i njihovoj mobilnosti ali i sve jačoj prisutnosti u zajednici.
Svrha ovog servisa je samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo. Ovim servisom pružena je specifična individualna asistencija za 10 članova Organizacije. Usluge koje je pružalac individualne asistencije sa uspjehom pružao korisnicima ogledale su se u vidu podrške pri kretanju, prevozu, u informisanju, nabavci osnovnih životnih namjernica, plaćanju komunalija, pomoć pri odlasku kod ljekara, pomoć u nabavci ljekova i u sprovođenju drugih neophodnih aktivnosti slijepih i teže slabovidih lica.
Odlukom Komisije Opštine Bar o raspodjeli sredstava za projekte i programe nevladinih organizacija za 2020. godinu, dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao nevladinoj organizaciji koja za Opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2020. godinu. Implementacija programskih aktivnosti u trajanju od 12 mjeseci započela je 16. decembra.
U toku je realizacija projekta „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, koji je podržan od strane komisije Ministarstva pravde,ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti u 2020 godini.
Implementacija projekta započela je od 31. oktobra 2020. godine u trajanju od 12 mjeseci.
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima; predstavnici medija; ukupna javnost.
Planirane aktivnosti u sklopu projekta, sadržaj audio časopisa, edukativni trening, seminari, panel diskusija i završna konferencija pružiće licima sa oštećenim vidom, predstavnicima medija ali i široj javnosti dodatnu priliku za informisanje i edukaciju i osiguraće pouzdan i prikladan način informisanja ciljne grupe u pristupačnom formatu.
U sklopu projekta nastavljamo sa izdavanjem časopisa “Pravo na riječ” jednom mjesečno u audio formatu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, 11.maja u “Gradskom restoranu” u Baru, organizovala je panel diskusiju “Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida”, u okviru istoimenog projekta, podržanog od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava. Predstavnici ministarstva, medija i članovi Organizacija slijepih, ukazali su na barijere u dostupnosti informacija, kao i zakonsku regulativu koja osobama sa invaliditetom garantuje jednaka prava u gotovo svim domenima rada i života, pa i u pristupu informacijama.
O detaljima projekta govorio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.
Prisutnima se obratila Aleksandra Popović, vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Svoja izlaganja imale su, Paneliskinje novinarke, Vesna Šoškić, direktorica Radio Bara i Miljana Marković iz Radija Crne Gore, koja je i stručno lice u oblasti informisanja osoba oštećenog vida.
Na panel diskusiji, koju je vodila Maja Tomović, razgovaralo se o aktuelnim temama vezanim za antidiskriminacionu legislativu u teoriji i praksi. To je bila prilika da se razmijene mišljenja o pristupačnosti informacija osobama oštećenog vida. Razmatrani su modaliteti i načini koji će doprinijeti da informacije iz medija budu pristupačnije osobama oštećenog vida, kao i mogućnosti da i informacije u vezi problematike i aktivnosti osoba oštećenog vida budu što prisutnije u medijima.
Takođe u skladu sa planiranim aktivnostima projekta “Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida”,, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj od 21.do 23. Maja u Hotelu “S” u Berane za svoje članove , organizovala je trodnevni edukativni trening:“Prepoznaj,osnaži se i reci ne diskriminaciji u informisanju”.
Edukativni trening je imao za cilj prepoznavanje, osnaživanje i nepristajanje na diskriminaciju u oblasti informisanja. Edukaciju su vršili eminentni stručnjaci iz ovih oblasti – psiholog, novinar i pravnik.
Prisutni su takođe upoznati sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom i Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom.
Savez slijepih Crne Gore realizuje projekat “Vrijeme je da kažemo NE diskriminaciji osoba oštećenog vida“, koji je finansijski podržan od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.
Cilj Projekta je da podigne i unaprijedi nivo znanja o poštovanju ljudskih prava uopšte i suzbije i ublaži diskriminaciju osoba oštećenog vida.
U okviru ovog projekta 19 i 20. maja u hotelu „Princes“ u Baru održan je trening za južnu regiju kome su prisustvovali zaposleni i jedan broj članova Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Prisutni su bili u prilici da dobiju detaljna pojašnjenja i odgovore na neka od sljedećih pitanja: Šta je diskriminacija? Koji su njeni pojavni oblici? Posljedice do kojih ona može dovesti? Kako se boriti protiv diskriminacije? Takođe, polaznici su dobili i konkretne sugestije i savjete od relevantnih predavača, koji se odnose na mehanizme i pravna sredstva za zaštitu od diskriminacije.
Organizacija slijepih za Bar I Ulcinj, u utorak 25. maja, u ”Gradskom restoranu“ u Baru, održala je petu, redovnu sjednicu Skupštine četrnajestog saziva, na kojoj su prezentovani rezultati rada u prethodnoj godini, a takođe, članovi Skupštine i gosti, upoznati su i sa aktivnostima koje su planirane za tekuću godinu.
Nakon prezentacije skupštinskog materijala, vodila se i rasprava pojedinačno, po tačkama prethodno prihvaćenog dnevnog reda. Najprije je razmatran i usvojen Zapisnik sa prethodne sjednice Skupštine, održane 6.avgusta 2020.godine. Usvojen je i obimni Izvještaj o radu za 2020. godinu, kao i Izvještaj o materijalno-finansijskom poslovanju i završnom računu za 2020.godinu. Članovi Skupštine, takođe su usvojili i Program rada i Finansijski plan Organizacije za 2021.godinu.
Pored članova Skupštine, sjednici kao gosti prisustvovali su i aktivno u njenom radu učestvovali: u ime opštine Bar Podpredsjednica Tanja Spičanović i Samostalni savjetnik za boračko invalidsku zaštitu Ana Lekić kao i izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore-Goran Macanović, te predsjednik Podgoričke organizacije slijepih Čedo Lazić.
Obuka “Osnove socijalnog menadžmenta” u okviru projekta SOCIETIES 2, održana je u Sarajevu, u Hotelu „Hollywood“ 27. i 28.maja za Organizacije osoba s invaliditetom iz regije jugoistočne Evrope.
Projekt „SOCIETIES 2 – Podrška organizacijama civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i standardima EU na zapadnom Balkanu, 2.faza“ je višegodišnji projekt koji finansira Evropska komisija i sufinansiraju Caritasove organizacije. Projekt se finansira u okviru EU Programa za civilno društvo i medije 2018-2019. Opšti cilj projekta je jačanje sudjelovanja OCD u javnom dijalogu s javnim tijelima i uticaj na procese donošenja odluka, povećanjem njihove stručnosti i kapaciteta u područjima socijalne uključenosti za osobe s invaliditetom i politike deinstitucionalizacije.
U okviru projekta SOCIETIES 2 predviđena je organizacija 10 regionalnih obuka koje su podijeljene u dva modula.
Modul 1: Socijalni menadžment (ukupno 6 obuka)
Ova obuka je bila prva obuka u okviru modula 1“. Cilj obuke je upoznavanje učesnika s osnovama socijalnog menadžmenta i razviti upravljačke kompetencije menadžerskog osoblja na socijalnom području. Obuka je obuhvatila teme poput: Socijalni sistem u Europi, osnove menadžmenta, liderstvo, timski rad, krizni menadžment.
Na prvoj obuci, zbog epidemioloških mjera, učestvovali su predstavnici Organizacija iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine među kojma je bio i Veselin Joketić, Predsjednik Organizacije.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 79 članova različite strukture i starosne dobi.
Konstantno radimo na ažuriranju podataka za svoje članove u elektronskoj bazi Saveza slijepih Crne Gore.
Naročiti napor uložili smo u zaštiti postojećih i ostvarivanju novih prava na beneficije osoba sa smetnjama vida sa teritorija Opština Bar i Ulcinj.
U saradnji sa Savezom slijepih Crne Gore tokom maja obezbjedili smo za jedan broj naših članova legitimacije za korišćenje povlastice u unutrašnjem željezničkom saobraćaju Crne Gore.
Istrajno radimo na unapređenju pravnog položaja osoba bez vida i slabovidih osoba. Pisali smo, uz pomoć pravnika, različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podrške za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Pružali smo podršku zainteresovanim članovima na ostvarivanju prava za dobijanje znaka pristupačnosti , za obilježavanje vozila lica sa invaliditetom i oslobađanja od plaćanja putarine kroz tunel sozina za korisnika i vlasnika znaka pristupačnosti.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
U saradnji sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore organizovali smo redovnu projekciju filma „Zajedno”, u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida. Projekcija filma održana je u bioskopu Organizacije u Baru, u srijedu 5. maja.
Interaktivnu adaptaciju filma uživo radio je saradnik Biblioteke Igor Tomić.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno, audio Biblioteka Organizacije, je i u ovom mjesecu permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 550 snimljenih djela. U okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru funkcioniše naša audio biblioteka u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama organizacije i na USB-u uzeti desetak naslova koje bi da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 11 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 208. broj časopisa za maj 2021.godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”. Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne,a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
Sve što se odštampa namjenjeno je našim članovima i učenicima u inkluzivnom obrazovanju.
U maju smo odštampali različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju zdravstvenih ustanova i drugim institucijama i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i licima bez invaliditeta.
Posebnu pažnju posvetili smo inkluziji osoba sa smetnjama vida i njihovoj podršci u osposobljavanju za samostalan život.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub kao korisnički servis,. Korisnicima kluba je i u proteklom mjesecu bilo omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta, pa kako je i poznato i u ovom periodu sprovedene su u djelo značajne aktivnosti.
Paraolimpiski komitet Crne Gore poklonio je 11 kompleta trenerki članovima našeg sportskog društva.
Tokom maja jedan broj članova sportskog društva trenirao je na atletskim terenima u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori. Sa medijima smo kvalitetno sarađivali kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području Opština Bar i Ulcinj.
Uz veliko ulaganje ličnih napora i timskim radom nastojali smo da realizujemo sve programske aktivnosti, ali i da se borimo za dobijanje povjerenja novih donatora.
Pred nama su novi izazovi i brojni zadaci koje ćemo i u narednom periodu realizovati. U svakom trenutku nastojaćemo da ostvarimo ciljeve i opravdamo povjerenje članova zbog kojih i postojimo.