Tokom navedenog perioda postignuti su značajni rezultati i sprovedene brojne aktivnosti na svim poljima svoga djelovanja, koje doprinose uspješnom radu i pozicioniranju ove socio humanitarne organizacije u društvu, ali i unaprijeđenju života njenih članova.
U nastavku vas informišemo o projektima i aktivnostima realizovanim u sedmom mjesecu tekuće godine, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2020. godinu.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, organizovala je 3 .jula u hotelu ,,Sidro“ u Baru završnu konferenciju ,, Pospješivanje mogućnosti zapošljavanja osoba sa invaliditetom”. Ovom aktivnošću privedena je kraju uspješna realizacija istoimenog projekta koji je implementiran uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Nosilac projekta je Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, a partner doo „Kadar Plus“ iz Bara.
Na samom početku prisutne su pozdravili predsjednik Organizacije Veselin Joketić, u ime Zavoda za zapošljavanje Crne Gore načelnik Biroa rada Bar Veselin Orlandić, i predstavnica Opštine Bar zamjenik sekretara sekretarijata za lokalnu upravu Dijana Drobnjak.
Učesnicima skupa rezultate projekte predstavio je predsjednik Organizacije Veselin Joketić.
Glavni cilj projekta je bio doprinos povećanju zaposlenosti lica sa invaliditetom.
Njegovi učesnici su prošli dva modula obuke: – I Modul: Zaposli se – budi Poslovni administrator i II Modul: Specijalizacija za rad u štampariji koja je pokrenuta u okviru naše organizacije.
Od 1. februara 4 osobe sa invaliditetom zaposlene su na period od 6 mjeseci u Organizaciji slijepih i njenoj štampariji, kao i kod partnera D.O.O. „Kadar Plus“.
Nakon 12 mjeseci projekta, za rezultate imamo: šest lica obučenih za radno mjesto Poslovni administrator/ka, zatim 6 lica sa invaliditetom specijalizovanih za rad u štampariji, četri sa šestomjesečnim radnim iskustvom, ali i svu neophodnu opremu za štampanje.
Po završetku projekta od 1. Avgusta minimum 2 lica biće zaposlena na period od minimum 9 mjeseci, kod nosioca projekta i partnera na projektu.
Predstavnik doo “Kadar Plus” Darko Pekić govorio je o partnerskoj implementaciji projekta I njegovom značaju za osobe sa invaliditetom.
U ime zaposlenih na projektu utiske je saopštila Stanka Klisić.
O značaju zapošljavanja lica sa invaliditetom govorila je dipl. pravnica Ernesa Pelinković.
Ona je istakla da se zapošljavanjem osoba sa invaliditetom poboljšava ekonomski položaj, mijenja se njihov društveni život, raste njihovo samopouzdanje, osjećaj vrijednosti, socijalno prihvatanje i pripadanje društvu.
Prisutni su bili u prilici da razgledaju izložbeni štand sa proizvodima koje su izradile osobe sa invaliditetom zaposlene u štampariji Organizacije.
Ovom događaju prisustvovali su predstavnici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, opštine Bar, javnog, privatnog i NVO sektora.
Veliki broj osoba sa invaliditetom kao uzrok svoje nezaposlenosti navodi slabu ponudu zanimanja koja su im dostupna, zanimanja koja oni mogu s uspjehom obavljati, a kroz projekat im je pružena mogućnost da se obuče poslu koji je neohodan na svakom radnom mjestu, a zatim su se i dodatno specijalizovali i stekli praktično iskustvo.
Unapređenjem vještina i znanja lica sa invaliditetom uticali smo na poboljšanje njihovog položaja na slobodnom tržištu rada. Projektom smo imali za zadatak da najprije povećamo prilagodljivost osoba sa invaliditetom tržištu rada, upoznamo ih sa osnovama funkcionisanja poslovnog svijeta, ali i njihovim pravima u tom svijetu. Motivisali smo lica sa invaliditetom da se uključe na slobodno tržište rada. Zatim omogućili smo razvijanje vještina koje su neophodne za rad na svakom radnom mjestu i na taj način povećali zapošljivost ovih lica. Nastojali smo da kao i u dosadašnjim projektima spriječimo dvostruku diskriminaciju žena sa invaliditetom i što više njih uključimo u projekat. Na kraju želimo i ovim događajem da utičemo na svijest poslodavaca i lokalne zajednice o radnim kapacitetima lica sa invaliditetom, o mogućnostima i benefitima zapošljavanja ovih lica, jer bi oni trebali da budu glavna podrška u ostvarenju prava na rad osobama sa invaliditetom.
Ovim projektom smo do sada uspjeli da izvršimo socijalizaciju, motivaciju i integraciju osoba s invaliditetom koja će dovesti do njihove nezavisnosti i njihove veće mobilizacije.
Savez slijepih Crne Gore realizuje projekat: “Biraj pristupačnost! – Choose Accessibility!“, koji je finansijski podržan od strane Evropskog saveza slijepih, European Blind Union- EBU.
U sklopu projekta organizovan je 2. jula u hotelu Princess u Baru, trening Učešće osoba oštećenog vida u političkom I javnom životu.
Opšti cilj Projekta je jačanje svijesti predstavnika izbornih komisija i samih osoba oštećenog vida o značaju učešća ovih osoba u političkom i javnom životu zajednice.
Na treningu koji je bijo posvećen, članovima i članicama organizacije slijepih za Bar I Ulcinj, kao i onim osobama koje su radno angažovane u ovoj organizaciji, bilo je najviše riječi o ključnim normama iz pozitivno-pravne regulative u oblasti izbora, glasanja od strane osoba oštećenog vida, kao i upoznavanje i razmatranje dobrih praksi iz zemalja članica EU u cilju kreiranja boljih zakonskih rješenja u oblasti glasanja u Crnoj Gori. Takođe, tokom trajanja treninga, stavljen je akcenat na pojašnjenjima i prezentaciji samog šablona za tajno i samostalno glasanje osoba oštećenog vida i date su sugestije za njegovu pravilnu primjenu. Učesnici treninga, imali su mogućnost da dodirnu šablon, da provjere da li ispravno drže šablon u rukama, da postave pitanja i iznesu dileme u vezi sa primjenom šablona i svakako, da iznesu svoja zapažanja i sugestije u vezi sa unaprijeđenjem samostalnog glasanja osoba oštećenog vida.
U okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore odobren nam je projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”. Njegova inplementacija počela je od 1. Juna u trajanju od četiri mjeseca. Dva personalna asistenta tokom jula pružala su personalnu asistenciju u prostorijama Organizacije, ali po potrebi i na terenu jednom broju članova. Podrška je podrazumijevala pomoć osobama sa smetnjama vida pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namjernica, plaćanje komunalija, prevoz u različite svrhe ,kao i neophodnu pomoć u informisanju. Pružanjem podrške doprinijeli smo socijalizaciji, poboljšanju kvaliteta života i učešću u raznim društvenim aktivnostima za 15 članova.
Prostorije Organizacije su i tokom jula bile otvorene radnim danima od 7 do 20 h. Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 74 članova različite strukture i starosne dobi.
Posvećeno radimo na unapređenju pravnog položaja slijepih I teže slabovidih osoba. Pisali smo uz pomoć pravnika različite vrste uputstava za ostvarivanje pojedinih prava, podneske za članove i članice, od kojih su najznačajniji: raznovrsni zahtjevi usmjereni prema lokalnim i državnim organima, žalbe na rješenja o odbijanju prava na ličnu invalidninu i njegu i pomoć, kao i tužbe za Upravni sud za ostvarivanje pomenutih prava.
Uporedo sa tim, radili smo na informisanju članova, ali i šire zajednice o novinama u oblasti prava osoba sa invaliditetom. Valja naglasiti da ovo svakako podrazumijeva i davanje pravnih savjeta za naše članstvo.
Naročiti napor Organizacija je uložila u zaštiti postojećih i ostvarivanju novih prava na beneficiju osoba sa smetnjama vida sa teritorija Opština Bar i Ulcinj. U saradnji sa Savezom slijepih Crne Gore sredinom mjeseca obezbjedili smo 5 legitimacija za korišćenje povlastice u unutrašnjem željezničkom saobraćaju Crne Gore.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
U saradnji sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore organizovali smo dvije redovne projekcije filmova I to: „Variola vera”, 15. jula i “Sećašli se Doli Bel” 29 jula. Projekcije filmova u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida održane su u bioskopu Organizacije u Baru.
Interaktivnu adaptaciju filmova uživo radio je saradnik Biblioteke Igor Tomić.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Tradicionalno naša audio biblioteka u okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru u je permanentno obogaćivana sa knjižnim fondom, koji trenutno raspolaže sa 524 snimljenih djela.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ”, jednom mjesečno u audio formatu, koji iz broja u broj stiče sve više slušalaca. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 198. broj časopisa za jul 2020. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno ažuriramo sajt www.orslibrul.org i facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar I Ulcinj”. Ovo je još jedan način koji utiče da budemo prisutniji u javnosti, kojoj će sve naše aktivnosti biti dostupne, a u isto vrijeme doprinosimo svijesti šire javnosti u odnosu na prava i sposobnosti osoba sa smetnjama vida.
U brajevoj štampariji izrađivali smo naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju ustanova i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
Društvene aktivnosti su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. Svakodnevno, u poslijepodnevnim časovima radio je društveni klub sa različitim sadržajima u kome je bio prisutan zavidan broj članova koji treniraju pikado, igraju društvene igre, koriste internet kao I kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva.. Na taj način doprinosimo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija svoga članstva.
U izvještajnom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori. Sa medijima smo kvalitetno sarađivali, kroz predstavljanje naših najznačajnijih aktivnosti, projekata, ali i inicijativa, na kojima svakodnevno radimo u cilju poboljšanja kvaliteta života osoba sa smetnjama vida na području opština Bara i Ulcinja.