U nastavku vas informišemo o aktivnostima i projektima realizovanim u izvještajnom periodu, koje su sprovedene shodno potrebama i interesovanjima članstva, ali i u skladu sa programom rada Organizacije za 2024. godinu.
Od 1. Avgusta 2024. godine u okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, sprovodi četvoromjesečni projekat “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”.
Tokom oktobra angažovanjem dva personalna asistenta pružana je specifična personalna asistencija slijepim i teže slabovidim licima sa teritorije Opštine Bar.
Podrška je podrazumijevala pomoć pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namirnica, plaćanje komunalija, prevoz u različite svrhe, kao i neophodnu pomoć u informisanju.
Jedan od ciljeva ovog projekta je povećanje socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to će doprinijeti i njihovoj mobilnosti, ali i sve jačoj prisutnosti u zajednici. Svrha ovog projekta je samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” 22.07.2024. godine započela je implementaciju dvanaestomjesečnog projekta “Jednak pristup informacijama za osobe sa oštećenim vidom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast zaštita lica sa invaliditetom u 2024. godini.
U okviru projekta anketari/ke, tokom oktobra sprovodili su istraživanje o dostupnosti informacija osobama sa oštećenim vidom u skladu sa odredbama Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Opšti cilj projekta je: Doprinos unapređenju otvorenosti javne uprave i dostupnosti informacija u pristupačnim formatima za osobe sa oštećenim vidom.
Realizacijom planiranih aktivnosti biće ostvareni sledeći specifični ciljevi:
- Prikupljanje podataka o nivou dostupnosti informacija osobama sa oštećenim vidom u skladu sa primjenom Zakona o slobodnom pristupu informacijama i podizanje svijesti javnosti i ovlaštenih službenika organa javne uprave o ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama za pripadnike ove ciljne grupe.
- Sprovođenje kontinuirane edukacije ovlaštenih službenika organa javnih vlasti i podizanje svijesti osoba sa oštećenim vidom i predstavnika organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom o ostvarivanju prava na pristup informacijama u formi i na način kojim se obezbjeđuje njihova dostupnost ovoj ciljnoj grupi.
- jula 2024. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” započela je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Ravnopravnost u zapošljavanju žena sa invaliditetom”, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast rodna ravnopravnost u 2024. godini.
U okviru navedenog projekta u izvještajnom periodu anketarke, sprovele su istraživanje o ostvarivanju prava na rad i zapošljavanje žena sa invaliditetom.
Projekat za opšti cilj ima: “Doprinos poštovanju ljudskih prava i promociji ravnopravnosti u zapošljavanju žena sa invaliditetom”.
Realizacijom planiranih aktivnosti biće ostvareni sledeći specifični ciljevi:
- “Podsticanje većeg stepena zapošljivosti i promovisanje prava na rad žena sa invaliditetom bez diskriminacije.”
- Sprovođenje kontinuirane edukacije poslodavaca i podizanje svijesti žena sa invaliditetom i predstavnika organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom o ostvarivanju prava na rad žena sa invaliditetom.
Počev od 14. juna ove godine, teče implementacija dvanaestomjesečnog projekta „Programske aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj za 2024. godinu“, koji je podržan od komisije Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, za projekte i programe nevladinih organizacija za 2024. godinu. Dodjeljena su sredstva i Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj kao nevladinoj Organizaciji koja za opštinu Bar ima poseban status zbog svog značaja i dostignutog dometa i kontinuiteta u radu, a na osnovu plana i programa rada za 2024. godinu.
U okviru navedenog projekta, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 22. Oktobra u velikoj Sali Opštine Bar organizovala je seminar ”Kako do prava na jednakost”, za predstavnike sekretarijata, službi i preduzeća Opštine Bar.
Na početku seminara prisutnima obratili su se Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić i Svetlana Gažević sekretar sekretarijata za lokalnu samoupravu Opštine Bar.
Učesnici seminara bili su u prilici da unaprijede nivo znanja o ljudskim pravima osoba sa invaliditetom.
Seminar su vodile Ernesa Pelinković i Ivana Mirković.
Osnovni cilj ovog programa je da se stvore uslovi da se osobe sa smetnjama vida prihvate u društvo kao aktivni subjekti, putem integracije u prirodnu sredinu, koju predstavlja lokalna društvena zajednica.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom” od 19. decembra 2023. godine, sprovodi dvanaestomjesečni projekat „Zajedno protiv diskriminacije lica sa invaliditetom u saobraćaju“, koji je podržan od komisije Ministarstva ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast zaštita lica sa invaliditetom u 2023. godini.
Opšti cilj projekta: “Doprinijeti većem stepenu poštovanja ljudskih prava i promociji jednakosti lica sa invaliditetom”.
- Decembra 2023. godine, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa “Ekvivalentom”, otpočela je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite i podrške za OSI i djecu sa smetnjama u razvoju”, koji je podržan od Komisije Ministarstva zdravlja za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti Zaštita lica sa invaliditetom u 2023. godini, „Zajedno ka unapređenju zdravstvene zaštite i podrške za OSI i djecu sa smetnjama u razvoju”.
Opšti cilj projekta: “Povećanje nivoa svijesti znanja o značaju pristupa zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenim uslugama osobama sa invaliditetom i djeci sa smetnjama ili teškoćama u razvoju bez diskriminacije”.
Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj u partnerstvu sa doo “Kadrom Plus” uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u okviru grant šema, 2. Oktobra 2024 godine okončala je realizaciju dvanaestomjesečnog projekta “Zaposli se, budi poslovni administrator!”.
Opšti cilj projekta: Doprinos povećanju zaposlenosti osoba sa invaliditetom.
Specifični ciljevi projekta:
- Povećan nivo vještina, znanja i kompetencija 8 osoba sa invaliditetom, u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja, putem sprovođenja obuke za poslovnog administratora.
- Povećanje zaposlenosti osoba sa invaliditetom kroz direktno zapošljavanje 6 osoba na period od 6 mjeseci u Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj, kao i kod partnera D.O.O. „Kadar Plus“,
Kao što je i planirano projektom od 1. Septembra dvije osobe nastavile su radni angažman na period od 9 mjeseci, kod nosioca projekta i partnera na projektu.
Sjednica upravnog odbora Saveza slijepih Crne Gore održana je 3. Oktobra u sjedištu saveza u Podgorici. U njenom radu učestvovao je delegat naše Organizacije, Veselin Joketić.
Upravni odbor Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj 7. Oktobra u službenim prostorijama u Baru održao je X redovnu sjednicu XV saziva. Na sjednici kojoj su prisustvovali svi članovi Upravnog odbora razmatrana su i usvojena sledeća dokumenta:
- Zapisnik sa IX sjednice Upravnog odbora održane 15. Juna 2024. godine;
– Izvještaj o radu i finansijsko materijalnom poslovanju između dvije sjednice Upravnog Odbora;
Takođe, usvojeno je i niz odluka za uspješno i nesmetano funkcionisanje Organizacije.
Ekvivalent 7. oktobra u hotelu „Princes u Baru, organizovao je drugu edukativnu radionicu za osobe sa invaliditetom na temu: „Zaštita od diskriminacije prilikom ostvarivanja prava na svojeručni potpis“
Ova aktivnost imala je za cilj informisanje osoba oštećenog vida i/ili osoba sa određenim oblikom fizičkog invaliditeta ili nekog oblika dugotrajnog oboljenja o značaju zaštite od diskriminacije prilikom ostvarivanja prava na svojeručni potpis. Na radionici kojoj su prisustvovali članovi Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj imali su priliku da se upoznaju sa stvarnim stanjem u pozitivnom zakonodavstvu Crne Gore kada je u pitanju pravo na upotrebu faksimila kao ličnog potpisa. Takođe je predstavljena „Studija o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom prilikom ostvarivanja prava na svojeručni potpis“ koja između ostalog, sadrži rezultate analize zakonodavnog i institucionalnog okvira Crne Gore i rezultate sprovedenog istraživanja o stepenu i obliku diskriminacije osoba sa invaliditetom usljed nemogućnosti ostvarivanja prava na svojeručni potpis.
Ova aktivnost se sprovodi u okviru implementacije projekta „Pravo na svojeručni potpis“, koji Nevladina organizacija „Ekvivalent” realizuje u partnerstvu sa nevladinim organizacijama „Carpe Diem” i „Psiho-Vodič” iz Podgorice. Projekat se sprovodi kroz subgranting program u okviru projekta „U pravo vrijeme – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture”, koji realizuju Nvo Juventas, Help – Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, finansira Evropska unija u Crnoj Gori kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR), a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Savez slijepih Crne Gore 8. oktobra u prostorijama Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj organizovao je fokus grupu – JAKA ŽENA ZA JEDNAKO DRUŠTVO kojoj su prisustvovale članice Barske organizacije slijepih.
Navedena fokus grupa je realizovana u okviru projekta „Jaka žena za jednako društvo“ kojeg implementira Savez slijepih Crne Gore uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Prijedlog projekta ima za svrhu informisanje o politici rodne ravnopravnosti i smanjenje stepena rodne diskriminacije i različitih oblika rodno zasnovanog nasilja kod žena oštećenog vida u Crnoj Gori.
Nevladina organizacija „Ekvivalent”, u partnerstvu sa „Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj“ i „Plivačkim i vaterpolo klubom Jadran“, od 10 do 12. oktobra, u hotelu „Kings park“ u Podgorici organizovala je trening u oblasti onlajn / digitalnog marketinga. Na navedenom događaju učestvovao je predsjednik Organizacije slijepih Veselin Joketić.
Realizovani trening imao je za cilj sticanje specifičnih znanja za rad u turističkoj organizaciji i za zaposlenje u novoosnovanoj turističkoj agenciji, čija će djelatnost biti zasnovana na pružanju usluga sportsko-rekreativnog turizma za turiste sa invaliditetom u Crnoj Gori.
Ova aktivnost se realizovala u okviru projekta „Accessibility tours – a new social enterprise for persons with disabilities” („Pristupačne ture – nove društvene mogućnosti za osobe sa invaliditetom“) koji sprovodi nevladina organizacija „Ekvivalent” u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj i „Plivačko vaterpolo klubom Jadran”. Projekat je podržan od strane Evropske komisije i Vlade Crne Gore, a sprovodi se u saradnji sa Ministarstvom finansija kao ugovornim tijelom i Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga kao nadležnog ministarstva za praćenje konkretnog sektora.
Potpresjednik Opštine Ulcinj Beqir Sallaj i sekretarka sekretarijata za Kulturu i društvene djelatnosti opštine Ulcinj Merita Subašić Šabanović, 14. oktobra 2024 godine upriličili su prijem u Opštini Ulcinj za predsjednika Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselina Joketića i personalnog asistenta Ernesu Peilinković. Na sastanku se govorilo o aktuelnim pitanjima koji su od vitalnog značaja za rad i funkcionisanje Barsko Ulcinjske Organizacije.
Povodom obilježavanja 15. oktobra – Međunarodnog dana bijelog štapa, Savez slijepih Crne Gore 14. Oktobra u hotelu “Bristol” u Podgorici organizovao je panel diskusiju „VIŠE OD POMAGALA“, kojoj su prisustvovali i najaktivniji članovi Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Panel diskusija je bila prilika da se iz perspektive državnih institucija, organizacija osoba s invaliditetom, kao i samih korisnika bijelog štapa, osvrnemo na trenutnu situaciju u oblasti samostalnog kretanja osoba oštećenog vida, kao i na njihove svakodnevne izazove.
Povodom 15. oktobra – Međunarodnog dana bijelog štapa, potpredsjednica Opštine Bar, mr Tanja Spičanović primila je 15.10.2024 godine, u Opštini Bar predsjednika Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselina Joketića.
Spičanović je ukazala na važnost kontinuirane društvene podrške licima koja imaju oštećenje vida. “Opština Bar sa posebnom dozom empatije i posvećenosti djeluje u pravcu osnaživanja slijepih i slabovidih lica za samostalan život u zajednici, kao i u pravcu prepoznavanja i prevazilaženja izazova sa kojima se susrijeću. U tom smislu nastojimo da kroz djelovanje lokalnih službi i partnerstvo sa civilnim sektorom afirmišemo principe društvene solidarnostu,inkluzivnosti i pristupačnosti”, istakla je potpredsjednica Spičanović.
Gospodin Joketić je uputio iskrenu zahvalnost Opštini Bar na razumijevanju i podršci koja ne izostaje već dugi niz godina unazad. “Uvijek sa ponosom ističem da Opština Bar izdvaja najveći iznos budžetskih sredstva za rad nevladinog sektora. Kao jedinstven primjer pozitivne prakse posebno navodim to što je naša organizacija prepoznata od strane Opštine Bar kao NVO sa posebnim statusom i po tom osnovu redovno ostvarujemo pravo na finansiranje iz opštinskog budžeta. To nam omogućava stabilno funkcionisanje i zapošljavanje lica koja pripadaju teże zapošljivim kategorijama”, dodao je Joketić.
On je pohvalio aktivnosti Opštine koje se tiču izrade taktilnih staza vodilja, koje u velikoj mjeri olakšavaju kretanje slijepim i slabovidim osobama. U tom smislu je iskazao očekivanje da će se i prilikom izgradnje novih trotoara ili rekonstrukcije postojećih nastaviti sa ugradnjom taktilih staza vodilja, uz uvažavanje sugestija i preporuka njihove organizacije.
Joketić je ukazao na probleme sa zvučnom signalizacijom na dvije važne raskrsnice u centru grada, koji su nastali usljed oštećenja semaforskih stubova prilikom saobraćajnih nezgoda.
Na sastanku je bilo riječi i o sankcionisanju nepropisnog parkiranja na parking mjestima za lica sa invaliditetom,kao i o ažuriranju informacija i natpisa na Brajevom pismu.
U restoranu “Arija” u Baru članovi Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj su 15. oktobra prikladnim druženjem obilježili 15. oktobar Međunarodni dan bjelog štapa.
Podsjećamo da je ovaj značajan datum ustanovljen 1964. godine, kada je tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Lindon B. Džonson, proglasio 15. oktobar kao Dan bijelog štapa. Od tada, širom svijeta, ovaj dan se obilježava s ciljem podizanja svijesti o pravima, mogućnostima, dostignućima, kao i izazovima s kojima se suočavaju osobe oštećenog vida. Dan bijelog štapa postao je sinonim za borbu za samostalnost, slobodu, samopouzdanje i vjeru u vlastite sposobnosti osoba oštećenog vida.
Istovremeno, bijeli štap je simbol nezavisnog kretanja i životnog samopouzdanja, a ne samo jednostavno pomagalo za svakodnevno funkcionisanje.
Povodom 15 oktobra Međunarodnog bijelog štapa predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić bio je gost u programu radio Bara 15.10.2024 godine. Istim povodom 16 oktobra bio je gost radia Crne Gore.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić, prisustvovao je redovnoj sjednici skupštine Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, koja je održana 17. oktobra u Podgorici.
Radna grupa Opštine Bar za izradu Lokalnog akcionog plana za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti za period 2025-2027.godine čiji je član Veselin Joketić Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj održala je sastanke 16, 21 i 23 oktobra u Opštini Bar.
U hotelu “Princess” 23. i 24. oktobra, u organizaciji Opštine Bar i UNDP-a, održan je lokalni dijalog pod nazivom “Barski forum:Zajednica pokreće promjene”, u čijem radu je učestvovao i predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić.
Učesnici/ce su modelovali svoj idealni Bar, postavljajući temelje za konkretne inicijative koje će se realizovati kroz program “Zajedno za opšte dobro”.
Uz mnogo kreativnosti, smijeha, ali i napornog rada odbacili su se stereotipi, razgovaralo se o socijalnom dijalogu i markirali su se najveći izazovi.
Barani i Baranke su takođe kreirali i usvojili Povelju o socijalnoj koheziji, obavezujući se da će promovisati zajedništvo, poštovanje različitosti i povjerenje u institucije. Ovo je samo početak – ideje sada postaju konkretni planovi za bolji Bar i dio Laboratorije za inovacije u oblasti društvene kohezije.
Udruženje paraplegičara Bara 29. Oktobra u maloj Sali Opštine Bar organizovala je okrugli sto “Lokalni plan akcije za osobe sa invaliditetom”, kojem je prisustvovao I Veselin Joketić Predsjednik Organizacije slijepih za Bar I Ulcinj.
Održavanje okruglog stola je jedna od aktivnosti iz Progrma rada UP Bar za 2024. godinu koji je podržan od strane Opštine Bar.
Svakodnevno su obavljani redovni administrativni poslovi, uz kontinuirano i ažurno vođenje evidencije o članstvu. Prema trenutnoj evidenciji imamo 75 članova različite strukture i starosne dobi.
U oblasti kulturno informativne djelatnosti, naši rezultati nikako nijesu ostali nezapaženi.
- oktobra u bioskopu Organizacije u Baru, organizovali smo u saradnji sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore projekciju filma „Ime dobrica, a prezime nepoznato”, u adaptaciji za osobe sa smetnjama vida.
Interaktivnu adaptaciju filma uživo radio je saradnik Biblioteke Igor Tomić.
U sklopu redovnog umjetničkog programa jednom mjesečno organizujemo projekcije adaptiranih filmova za svoje članove kako bi se filmska umjetnost približila što širem krugu osoba sa smetnjama vida, koje su zbog svog vizuelnog invaliditeta praktično onemogućene da uživaju u dostignućima filmske umjetnosti.
Naša audio biblioteka funkcioniše u okviru Narodne biblioteke i čitaonice “Ivo Vučković” u Baru u kojoj svi zainteresovani građani i turisti Bara mogu besplatno pozajmiti i pročitati željenu knjigu. Korisnici biblioteke mogu doći i lično u prostorijama Organizacije i na USB-u uzeti naslove koje bi željeli da čitaju. Servisi kućne i poštanske dostave knjiga funkcionisali su redovno pa je 6 naslova dostavljeno na čitanje našim korisnicima u zemlji i inostranstvu.
Dužnu pažnju posvećujemo informativnoj djelatnosti u okviru koje izdajemo časopis “Pravo na riječ” , jednom mjesečno u audio formatu zahvaljujući finansijskim sredstvima Opštine Bar. Krajem mjeseca pripremljen, snimljen, umnožen i distribuiran je 249. broj časopisa za oktobar 2024. godine.
U cilju praćenja savremenih kanala komunikacije, ali i bolje vidljivosti i dostupnosti svih informacija vezanih za rad Organizacije, kako članovima, tako i ostalim građanima, konstantno smo ažurirali sajt www.orslibrul.org, facebook stranicu “Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj” i instagram profil “orslibrul”.
Organizacija ima sopstvenu multifunkcionalnu štampariju koja raspolaže sa opremom za nesmetan rad.
U izvještajnom periodu odštampali smo različite materijale kao i naljepnice sa informacijama na Brajevom pismu jednom broju institucija i na taj način omogućili licima sa smetnjama vida da nesmetano funkcionišu pod jednakim uslovima kao i lica bez invaliditeta.
U prostorijama Organizacije radi opremljen Društveni klub, kao korisnički servis. Korisnicima Kluba je i u proteklom mjesecu bilo omogućeno da, svakog radnog dana u posljepodnevnim satima, igraju društvene igre, koriste internet i kablovsku televiziju i druže se razmjenjujući svoja iskustva. Multifunkcionalni Društveni klub je servis usluga kojim smo donekle uspjeli da doprinesemo da se poboljša društvena aktivnost i socijalizacija našeg članstva, što će nam biti zadatak i ubuduće.
Šah, sport i rekreacija su nesumnjivo jedan od naših prioriteta. I u ovom periodu sprovedene su u djelo uobičajene aktivnosti u okviru Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar” čiji je osnivač Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.
Na 4. Memorijalnom Međunarodnom turniru u govornom pikadu za slijepe “Sarajevo 2024” koji je održan 5. oktobra u Sarajevu, pikado ekipa Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ u sastavu: Veselin Joketić, Mitar Đukanović, Marija Božović i Muradija Ibrahimović, osvojila je peto mjesto.
U pojedinačnoj konkurenciji takmičari iz Bara osvoili su dvije medalje. U konkurenciji slijepih igrača B1 na stazi dva Mitar Đukanović osvojio je zlatnu medalju, dok je na stazi jedan Veselin Joketić osvojio srebrnu medalju.
Na predlog Draga Šaina iz Kopra učesnici turnira prikupili su 1000,00 konvertibilnih maraka (KM) pomoći. Ovaj iznos će biti uplaćen stradalim u poplavama u Bosni i Hercegovini.
Turnir je organizovalo Sportsko društvo slijepih i slabovidnih Kantona Sarajevo, a učestvovalo je osam ekipa iz: Srbije, Crne Gore, Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Na VIII međunarodnom turniru u elektronskom govornom pikadu „Banja Luka 2024“ koji je održan 19. oktobra u Banja Luci, pikado ekipa Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ koja je nastupila u sastavu: Veselin Joketić, Mitar Đukanović, Habiba Usezić i Muradija Ibrahimović, zauzela je drugo mjesto.
U pojedinačnoj konkurenciji takmičari iz Bara okitili su se sa dvije medalje. U konkurenciji slijepih igrača B1 na stazi jedan Veselin Joketić osvojio je zlatnu medalju, dok je na stazi dva Mitar Đukanović osvojio srebrnu medalju.
Turnir je organizovao Sportski klub slijepih “Vid” Banja Luka, a učestvovalo je osam ekipa iz: Crne Gore, Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Na međunarodnom turniru u govornom pikadu za slepe i slabovide „Beogradski pobednik 2024“ koji je održan 26. oktobra u Beogradu, pikado ekipa Sportsko rekreativnog društva OSI „Bar“ u sastavu: Veselin Joketić, Mitar Đukanović, Habiba Usezić i Muradija Ibrahimović, osvoila je šesto mjesto.
U konkurenciji slijepih igrača B1 na stazi dva Mitar Đukanović osvojio je bronzanu medalju.
Turnir je organizovalo sportsko udruženje za pikado slepih “Dorćol”, a učestvovalo je osam ekipa iz: Crne Gore, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije.
U prostorijama Društva organizovani su treninzi u pikadu.
Zahvaljujući subvenciji sportsko rekreativnog centra Topolica, jedan broj atletičara i rekreativaca društva povremeno je trenirao na atletskim terenima u Baru.
I u ovom periodu imali smo dinamičnu i kvalitetnu saradnju sa brojnim pojedincima, pravnim subjektima i organizacijama, kao i sa medijskim kućama u Crnoj Gori.